Szalety publiczne w Stargardzie znajdują się w trzech lokalizacjach- przy Placu Targowy, Placu Wolności i w Parku Chrobrego. Miasto w najbliższym czasie chce je wyremontować i planuje, by były płatne.
W zeszłym roku Zarząd Usług Komunalnych przeprowadził kilka postępowań na wyłonienie wykonawcy, który przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dotyczącą modernizacji szaletu publicznego przy Placu Targowym w Stargardzie. ZUK miał problem z wyłonieniem wykonawcy, ale jak informuje Monika Jarosz-Szczepaniak, Kierownik Działu-Ogrodnik Miejski w ZUK Stargard, kolejne postępowanie przyniosło efekt w postaci wyłonienia wykonawcy. - Umowa na wykonanie dokumentacji została podpisana 5 listopada 2021 r.- informuje Monika Jarosz-Szczepaniak. Termin wykonania dokumentacji mija 30 maja 2022 r.
Przedsiębiorca wykonujący dokumentację projektowo-kosztorysową będzie miał za zadanie wykonanie wizji lokalnej w budynku szaletu miejskiego przy Placu Targowych, wykonanie wielobranżowego projektu budowlanego, sporządzenie dokumentacji kosztorysowej, wykonanie projektu wizualizacji i aranżacji wnętrz, uzyskanie niezbędnych uzgodnień m.in. w zakresie ppoż, wymagań sanitarnych oraz wykonanie szczegółowych specyfikacji technicznych remontu toalety miejskiej.
Remont szaletu miejskiego przy Placu Targowym, który wybudowany został w latach 1996-1997, obejmie dostosowanie obiektu do obowiązujących przepisów i standardów, rozwiązania ergonomiczne oraz funkcjonalne dostosowujące pomieszczenia do potrzeb osób niepełnosprawnych, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacji w pomieszczeniach toalet, wymianę instalacji elektrycznej i elektrycznego ogrzewania wraz z zaproponowaniem nowych systemów grzewczych, np. ogrzewanie gazowe. Naprawiona ma zostać również izolacja przeciwwilgociowa pionowa i pozioma, wykonane nowe okładziny podłogowe, ścienne i sufitowe, wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, wykonana termomodernizacja budynku, wyremontowany dach z wymianą rynien oraz wykonane miejsce do zbiorczego gromadzenia odpadów na zewnątrz.
Wśród planów modernizacji szaletu znalazł się również zapis o montażu systemu opłat. Ma to być bramka z wrzutomatem lub wrzutomaty w pomieszczeniach (w części damskiej i męskiej) z możliwością płatności gotówką i kartą płatniczą. O wprowadzeniu opłat w toaletach publicznych mówił Prezydent Rafał Zając w grudniu podczas dyskusji przed przyjęciem budżetu miasta na 2022 r. - Chcemy przystąpić do dużej modernizacji za kwotę 500 000 zł szaletu przy Placu Targowym na skrzyżowaniu ulic Reja i Słowackiego i po przebudowie przekazać prowadzenie tych szaletów w ręce spółki komunalnej- powiedział Prezydent. Mogłaby ona nie tylko zadbać o standard, ale wprowadzić również system toalet odpłatnych. Opłata nie miałaby charakteru fiskalnego, ale była choćby drobną wpłatą, żeby zaczęła regulować ruch w tych toaletach. Dzięki temu przestałyby pełnić one miejsce nieprzeznaczone do celów, dla których te toalety zostały wybudowane- tłumaczył Rafał Zając.
Pod koniec zeszłego roku system płatnych toalet publicznych wprowadziło również miasto Police. Urzędnicy również tłumaczyli tą decyzję możliwością zapewnienia porządku, utrzymania odpowiedniej estetyki miejsca oraz właściwego stanu technicznego urządzeń stanowiących mienie publiczne.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Miejskie toalety będą płatne?