Dzisiaj jest: 27.5.2022, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Minął okres ochronny, zaczęły się eksmisje z lokali komunalnych

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:

W 2020 roku ustawa covidowa całkowicie zakazała eksmisji dłużników z lokali oraz uniemożliwiła licytację nieruchomości w czasie zagrożenia epidemicznego.

Minął okres ochronny, zaczęły się eksmisje z lokali komunalnych

W 2020 roku ustawa covidowa całkowicie zakazała eksmisji dłużników z lokali oraz uniemożliwiła licytację nieruchomości w czasie zagrożenia epidemicznego. W kwietniu przy okazji uchwalania ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy uchylono ten przepis. Stargardzki TBS rozpoczął już pierwsze eksmisje dłużników.

Ustawa covidowa zablokowała możliwość eksmisji dzikich lokatorów i dłużników z mieszkania oraz spowodowała wzrost zadłużenia czynszowego. W kwietniu przy okazji uchwalania ustawy o pomocy dla uchodźców z Ukrainy zmieniły się przepisy o ochronie praw lokatorów. Poprawkę zgłosił Wiceminister Sprawiedliwości Sebastian Kaleta. Przywróciła ona stan rzeczy sprzed pandemii.

Jak informuje Przemysław Urbański, Kierownik Biura Przydziału i Zamiany Mieszkań w STBS w Stargardzie, wraz z umożliwieniem przeprowadzania procesów eksmisyjnych do działania przystąpiło Stargardzkie TBS, które w okresie blokady prowadziło działania przygotowawcze polegające na wskazywaniu lokali do najmu socjalnego, co było wówczas możliwe, a przypadku odrzucenia oferty uzyskiwało klauzule wykonalności wyroku.

Powyższe działania doprowadziły do możliwości przygotowania na maj 2022 r., pięciu eksmisji z lokali Gminnych oraz stanowiących własność TBS. Pierwsza z nich odbyła się 9 maja z mieszkania w budynku przy ulicy Śniadeckiego 7 w Stargardzie, który został w okresie pandemii porzucony przez użytkowników. - Mimo tego nie było możliwości przeprowadzenia eksmisji (przejęcia lokalu) z uwagi na powyższe przepisy, co świadczyło o ich absurdalności- mówi Przemysław Urbański, który wraz z pracownikami Działu Windykacji Należności i Rejonu Eksploatacji Budynków w asyście Komornika Sądowego uczestniczył w pierwszej w tym roku eksmisji przeprowadzonej przez TBS. -  Jeszcze w tym roku przed rozpoczęciem okresu ochronnego, który zaczyna się w listopadzie, planujemy wykonać kilkanaście eksmisji- dodaje Przemysław Urbański. - Lokale uwolnionym na skutek eksmisji po ich remoncie przeznaczone zostaną do wynajmu osobom oczekującym na lokale komunalne w 2022 r.- mówi Kierownik Biura.

STBS realizuje procedurę windykacyjną, zgodnie z którą od pierwszego upomnienia dotyczącego zaległości czynszowej informuje dłużników o możliwości skorzystania z ulgi w spłacie zaległości. Ma to na celu jak najszybsze podjęcie działań przez dłużnika w zakresie uregulowania zaległości i zapobieżenie wypowiedzenia umowy najmu, a w dalszej konsekwencji- przeciwdziałanie eksmisji. W przypadku podjęcia przez dłużnika działań w kierunku uregulowania zadłużenia, każdorazowo jego sytuacja jest badana przez MOPS. Ośrodek rozpatruje, czy wskazane jest zawarcie z dłużnikiem kontraktu socjalnego celem zmiany jego sytuacji i wyeliminowania przyczyn, które doprowadziły do zadłużenia i informuje o powyższym STBS. W 2020 r. STBS zawarło porozumienia w sprawie udzielenia ulgi w spłacie zaległości z użytkownikami 100 lokali mieszkalnych. Od kilku lat obserwowano spadek wzrostu zadłużenia, natomiast w 2020 r. zadłużenie wzrosło w stosunku do 2019 r. o 63 473,00 zł osiągając łączną kwotę na poziomie 12 016 999,00 zł. Ostatnie eksmisje STBS zrealizował w 2019 roku przed wybuchem pandemii koronawirusa. Było ich wtedy 10.

Źródło: STBS
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2022 cz.1. Galeria