Dzisiaj jest: 8.5.2024, imieniny: Kornela, Lizy, Stanisława

Stargardzkie Centrum Nauki FILARY docenione w całej Polsce

Dodano: 2 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

W lutym Stargardzkie Centrum Nauki FILARY zdobyło główną nagrodę w konkursie "Inwestycja z perspektywą".

Stargardzkie Centrum Nauki FILARY docenione w całej Polsce

Teraz o działalności placówki mogli dowiedzieć się mieszkańcy całej Polski.

Stargardzkie Centrum Nauki FILARY zostało uruchomione w październiku 2021 r. Już po kwartale swojej działalności zgłoszone zostało do konkursu organizowanego przez Polską Agencję Prasową "Inwestycja z perspektywą". Celem konkursu było wyłonienie najciekawszej samorządowej inwestycji współfinansowanej z Unii Europejskiej. Łącznie brało w nim udział 160 projektów unijnych. SCN zdobyło 24 400 głosów.

W ramach nagrody FILARY odwiedzili reporterzy z PAP. Przygotowali oni artykuł oraz film, przedstawiający Stargardzkie Centrum Nauki, jego ofertę, misję i znaczenie dla Stargardu. Stworzone materiały zostały opublikowane w mediach w całym kraju. - Bardzo chcemy, żeby to miejsce zapisało się na mapie centrów nauki w całej Polsce, żeby wzmacniało ruch turystyczny w mieście, aby stanowiło podstawę do tego, że Stargard warto odwiedzić- mówi Joanna Tomczak, Dyrektor Stargardzkiego Centrum Kultury, które nadzoruje SCN. - Oprócz tego, że przez Stargard biegnie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego, mamy pięknie zachowane zabytki i pomniki historii, to jeszcze jest takie centrum nauki, w którym można miło i fajnie spędzić czas- dodaje.

Głównymi odbiorcami interaktywnej wystawy Stargardzkiego Centrum Nauki są uczniowie od 2 do 8 klasy szkoły podstawowej. Nie ma jednak wątpliwości, że jest ona atrakcyjna również dla młodszych dzieci, a także dla osób dorosłych. W budynku na powierzchni ponad 900 m2 znalazło się 55 niepowtarzalnych eksponatów. Fabuła wystawy odwołuje się do historii miasta i jego mieszkańców. Przywołuje historię kupieckiego, warownego miasta, aktywnego członka Hanzy, słynącego z gotyckiej architektury. Każda kondygnacja ma odrębną tematykę - „Kupcy”, „Wojowie”, „Budowniczowie”, „Innowatorzy”. FILARY mają za zadanie prezentować naukę w sposób angażujący i interaktywny, wciągając zwiedzających w samodzielne odkrywanie świata i zdobywanie wiedzy.

Prace nad Stargardzkim Centrum Nauki rozpoczęły się już w 2017 roku. Projekt, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, miał na celu odtworzenie i zachowanie zabytkowej kamienicy przy ulicy Chrobrego 21, znajdującej się na obszarze rewitalizacji Gminy Miasta Stargard.

Od kilku lat Stargardzkie TBS wspólnie z Miastem czynili starania, żeby zrewitalizować budynek zabytkowej kamienicy usługowej przy ul. Chrobrego 21, która ze względu na zły stan techniczny została wyłączona z użytkowania. Odbudowa kamienicy przy ulicy Chrobrego 21 to ważny ślad dawnej tożsamości miasta. W związku ze znaczącą degradacją obiekt został zrekonstruowany z odtworzeniem historycznego kształtu i detalu elewacji wzdłuż ulic Chrobrego i Kasztelańskiej oraz zachowaniem zabytkowego fragmentu sieni wejściowej. Wnętrza obiektu zaprojektowano eksponując odtwarzane elementy substancji zabytkowej i podporządkowane im elementy współczesne konstrukcji i instalacji.

Całkowita wartość inwestycji to blisko 12 mln zł, natomiast dofinansowanie UE w ramach RPO woj. zachodniopomorskiego wyniosło 4 mln zł.


https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/centrum-nauki-w-65-tysiecznym-stargardzie-pokazuje-jak-fundusze-ue-zmieniaja 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rada Powiatu Stargardzkiego - 06.05.2024 r. Fotorelacja