Polska zapewniła sobie awans we wtorek, pokonując w finałowym meczu barażowym Szwecję 2:0. Obecnie znanych jest 29 z 32 uczestników. Pozostałą trójkę wyłonią baraże, które odbędą się w czerwcu. Sam mundial nietypowo ze względu na panujące w Katarze warunki klimatyczne rozpocznie się 21 listopada, a zakończy 18 grudnia.
Piłkarze o mistrzostwo świata powalczą w trakcie sezonu klubowego. Oczywiście na ten czas ligowe rozgrywki zostaną zawieszone, jednak prawdopodobnie zespoły narodowe będą miały tylko tydzień na przygotowania przed startem turnieju.
Polska trafiła do Grupy C. Tam zmierzy się z Meksykiem (22 listopada), Arabią Saudyjską (26 listopada) i Argentyną (30 listopada). Dokładne godziny zostaną ustalone w późniejszym terminie. Wiadomo, że będą odbywały się po cztery mecze dziennie.
Zdecydowanym faworytem tej grupy będzie Argentyna, czyli czołowa ekipa Ameryki Południowej i wicemistrz Świata z 2014 roku. Ciekawie może zapowiadać się rywalizacja Roberta Lewandowskiego z Lionelem Messim, ale pytanie, o co w trzecim meczu będą walczyć jeszcze Biało-Czerwoni?
W XXI wieku reprezentacja Polski trzykrotnie jechała na MŚ. Zawsze po losowaniu były wielkie nadzieje, ale kończyło się na jednym zwycięstwie w fazie grupowej - niestety już w tzw. meczu o honor.
Teraz kluczowy będzie pierwszy mecz z Meksykiem, bo to właśnie z tym zespołem ekipa prowadzona od niedawna przez selekcjonera Czesława Michniewicza może powalczyć o awans do 1/8 finału. Problemów nie powinna mieć natomiast z Arabią Saudyjską, która na MŚ nie osiągała znaczących rezultatów i zwykle była dostarczycielem punktów.
W meczu otwarcia 21 listopada Katar zmierzy się z Ekwadorem. Gospodarz turnieju trafił jeszcze na Holandię i Senegal. Najbardziej zadowolony z takiego losowania może być europejski zespół, ale również pozostałe ekipy liczą, że to właśnie one awansują do kolejnej rundy. Hitowo zapowiada się mecz Grupy E, w którym Hiszpania zmierzy się z Niemcami (27 listopada).
Podział grup na MŚ w katarze:
Grupa A: Katar, Ekwador, Senegal, Holandia
Grupa B: Anglia, Iran, USA, zwycięzca barażu UEFA (Walia/Szkocja/Ukraina)
Grupa C: Argentyna, Arabia Saudyjska, Meksyk, Polska
Grupa D: Francja, zwycięzca barażu Azja - CONMEBOL (ZEA/Australia - Peru), Dania, Tunezja
Grupa E: Hiszpania, zwycięzca barażu CONCACAF - Oceania (Kostaryka - Nowa Zelandia), Niemcy, Japonia
Grupa F: Belgia, Kanada, Maroko, Chorwacja
Grupa G: Brazylia, Serbia, Szwajcaria, Kamerun
Grupa H: Portugalia, Ghana, Urugwaj, Korea Południowa
Autorstwa Palácio do Planalto - https://www.flickr.com/photos/palaciodoplanalto/51686579187/in/photostream/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=114662733
Materiał sponsorowany