Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Miasto chce utworzyć Korpus Wsparcia Seniorów. Czego brakuje w Stargardzie osobom starszym?

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Urząd Miejski w Stargardzie podjął starania w celu utworzenia w mieście Korpusu Wsparcia Seniorów. Możliwość taką daje rządowe dofinansowanie.

Miasto chce utworzyć Korpus Wsparcia Seniorów. Czego brakuje w Stargardzie osobom starszym?

Program "Korpus Wsparcia Seniorów" jest elementem polityki społecznej państwa w zakresie wsparcia działań na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek oraz stan zdrowia. Jest także odpowiedzią na potrzeby seniorów w zakresie ochrony przed zakażeniem COVID-19, w związku z utrzymującym się stanem epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia na rzecz seniorów w wieku 65 lat i więcej przez świadczenie usług wynikających z rozeznanych potrzeb na terenie danej gminy, wpisujących się we wskazane w programie obszary oraz poprawa poczucia bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez dostęp do tzw. opieki na odległość.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że do programu może przystąpić każda gmina, która podejmie uchwałą program osłonowy na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Realizacja programu "Korpus Wsparcia Seniorów" obejmuje swoi zakresem dwa moduły. Moduł I, w którego realizację należy zaangażować wolontariuszy, w tym również działaczy środowisk młodzieżowych i obywatelskich, którzy świadczyliby codzienną pomoc osobom potrzebującym wsparcia oraz Moduł II, którzy ma na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych przez dostęp do tzw. opieki na odległość.

Ponad 20 proc. mieszkańców Stargardu to osoby 65+

Radni Rady Miejskiej na wtorkowym posiedzeniu przyjęli program osłonowy "Korpus Wsparcia Seniorów w Stargardzie w 2022 roku".  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, iż seniorzy w wieku 65 lat i więcej stanowią 20,8 proc. mieszkańców Miasta Stargard. Z programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów w Stargardzie w 2022 roku" będą mogli skorzystać mieszkańcy Miasta Stargard w wieku 65 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzą samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkają z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.

Jak informuje Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu, kierując się troską o bezpieczeństwo osób starszych, które nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć podstawowych potrzeb, celowe jest podejmowanie różnego rodzaju działań, które będą finansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Usługi wsparcia, świadczone w ramach programu, obejmują swoim zakresem wsparcie społeczne, wsparcie psychologiczne, ułatwienie dostępności do podstawowej oraz specjalistycznej opieki zdrowotnej oraz wsparcie w czynnościach dnia codziennego.

Seniorom jest potrzebna pomoc

Na dzień 31 grudnia 2020 r. zgodnie z danymi GUS w Mieście Stargard liczba ludności wynosiła 67.579. Liczba seniorów w wieku 65 lat i więcej wynosiła 14.082, co stanowiło 20,8% mieszkańców. Przewidywania demograficzne wskazują na postępujące starzenie się społeczeństwa i do roku 2030 liczba osób w wieku poprodukcyjnym może wynieść 29% ogółu mieszkańców Miasta Stargard. W związku z tym coraz więcej osób starszych wymaga wsparcia i pomocy. Szczególnie w czasie pandemii wzrosły potrzeby w zakresie uzyskania przez seniorów pomocy w codziennym funkcjonowaniu w miejscu ich zamieszkania i w załatwianiu różnych spraw poza nim. Zgodnie z aktualnymi kierunkami działań, koniecznym staje się świadczenie nowych usług dla tej grupy odbiorców w środowisku lokalnym i w miejscach zamieszkania seniorów.

W celu przygotowania się do realizacji programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2022 i opracowania wynikającego z niego lokalnego programu osłonowego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w lutym 2022 roku przeprowadził rozpoznanie potrzeb występujących wśród seniorów w wieku 65 lat i więcej. We współpracy z działającymi w Stargardzie: Stowarzyszeniem Potrzebny Dom, Oddziałem Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Stargardzie oraz Dziennym Domem „Senior+” prowadzonym przez Zachodniopomorski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, zrobiono badania ankietowe, w których wzięło udział ogółem 81 seniorów, w tym w wieku: 65-69 lat – 22 osoby, 70-74 lata – 27 osób, 75-79 lat – 21 osób,
80-84 lata – 5 osób, 85 lat i więcej – 6 osób.

Czego potrzebują seniorzy w Stargardzie?

Z przeprowadzonych badań wynika, że spośród seniorów biorących wypełniających ankiety 65% chciałoby korzystać z bezpłatnego wsparcia wolontariuszy w ich miejscu zamieszkania, 57% chciałoby korzystać z bezpłatnej pomocy sąsiedzkiej w miejscu ich zamieszkania, a 68% chciałoby korzystać z bezpłatnej pomocy pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie w miejscu ich zamieszkania. Najczęściej występujące potrzeby w zakresie usług, z których seniorzy chcieliby skorzystać to: pomoc w uzyskaniu dostępu do specjalistycznego poradnictwa – 16%, w tym: najbardziej potrzebne jest poradnictwo psychologiczne, potem socjalne, następnie prawne i rodzinne;  pomoc podczas przebywania na kwarantannie lub w izolacji w miejscu zamieszkania – 13%, w tym najczęściej wskazywane były potrzeby w zakresie uzyskania telefonicznego wsparcia psychologicznego i dostarczania zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym spożywczych oraz środków higieny osobistej i leków (przy założeniu, że koszt zakupionych produktów pokrywa senior); pomoc w sprawach związanych z utrzymaniem porządku w miejscu zamieszkania (przy założeniu, że koszt produktów do sprzątania pokrywa senior) – 9%.

Seniorzy wskazywali również na wspólne rozmowy oraz pomoc w umawianiu wizyt lekarskich, badań lub szczepień– 8%; wspólne spacery oraz pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, np. poprzez umawianie wizyt, dostarczanie wzorów potrzebnych wniosków i pomoc przy ich wypełnianiu, pomoc w gromadzeniu niezbędnych dokumentów i ich dostarczanie do urzędu – 7%; asystowanie w drodze na wizytę lekarską, na badania lub na szczepienia – 6%; asystowanie w drodze do urzędu lub instytucji – 5%; korzystanie z bezpłatnego wsparcia w postaci tzw. „opaski bezpieczeństwa” i całodobowej usługi tzw. „opieki na odległość” – 81%, gdzie najważniejszymi dla seniorów funkcjami, w które opaski powinny być wyposażone są: przycisk bezpieczeństwa, detektor upadku i lokalizator GPS.

Ważne opaski bezpieczeństwa

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stargardzie udostępni seniorom zakwalifikowanym do udziału w programie zakupione urządzenia – tzw. „opaski bezpieczeństwa” wraz z obsługą systemu przez pracujące 24h na dobę centrum monitoringu, nadzorujące, rejestrujące i przyjmujące zgłoszenia alarmowe przesyłane z opasek bezpieczeństwa, a także podejmujące adekwatne do konkretnego zgłoszenia czynności. Opaski będą udostępniane seniorom bezpłatnie do dnia 31 grudnia 2022 r. wraz z usługą całodobowego monitoringu świadczoną przez wybranego operatora. Pracownicy Ośrodka przekażą seniorom zakupione „opaski bezpieczeństwa” i współpracować będą z wybranym operatorem centrum monitoringu w zakresie świadczenia usługi seniorom.

Zakupione urządzenia będą wyposażone w co najmniej trzy funkcje (tj. przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS, detektor upadku, czujnik zdjęcia opaski, lokalizator GPS, funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami, funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe – puls, saturacja). Opaska może spełniać więcej funkcji, co znacznie poprawi jej użytkowość. Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy – w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. Opaska pod względem funkcjonalności oraz dopasowania dla osób w wieku 65 lat i więcej powinna być jak najprostsza w obsłudze. Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny, pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, opiekunów), poprosić o interwencję pracownika Ośrodka (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę) lub wezwać służby ratunkowe.

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2022 r. po otrzymaniu dotacji na jego realizację.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja