Dzisiaj jest: 4.5.2024, imieniny: Floriana, Michała, Moniki

Stargardzka Karta Mieszkańca ? czyli dni koncertowe za symboliczną złotówkę!

Dodano: 2 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Koncerty na Dni Stargardu stały się już miejską tradycją, co roku mieszkańcy miasta i okolic mogą cieszyć się występami gwiazd polskiej estrady.

Stargardzka Karta Mieszkańca ? czyli dni koncertowe za symboliczną złotówkę!

Tym razem jednak wydarzenie jest biletowane, a koszt wejściówek zmienia się w zależności do tego czy dana osoba posiada Stargardzką Kartę Mieszkańca, czy nie. Dla posiadaczy karty koszt biletu to zaledwie 1 zł za każdy dzień koncertowy, dla pozostałych ceny wahają się w zależności od daty pomiędzy 59 a 79 złotych. Nie pozostaje więc nic innego jak zaopatrzyć się w Stargardzką Kartę Mieszkańca.

Kto i na jakiej podstawie może otrzymać SKM?
Stargardzką Kartę Mieszkańca może otrzymać każdy, kto na rocznym rozliczeniu podatkowym (PIT) wpisuje stargardzki adres zamieszkania. Co ważne musi to być PIT rozliczony, oznacza to ni mniej ni więcej, że mając jedynie PIT-11 od pracodawcy karty nie otrzymamy. Kolejną ważną informacją jest to, że ma to być PIT za rok ubiegły czyli w 2022 roku będzie to rozliczenie za 2021. PIT-y z lat  wcześniejszych odpadają. Karty wydawane są na okres 2 lat licząc od dnia wydania. Nie wyrzucaj karty po upływie terminu ważności - możesz ją przedłużyć przedkładając wymagane dokumenty – takie same jak przy wyrobieniu. Wydanie duplikatu karty to koszt 10 zł!

Kolejna istotna kwestia to pełnomocnictwa. Jeśli chcemy wyrobić/przedłużyć kartę pełnoletniemu członkowi rodziny musimy, oprócz PIT-u posiadać jego pisemne pełnomocnictwo do wyrobienia bądź przedłużenia SKM zawierające imiona nazwiska i PESELE zarówno udzielającego pełnomocnictwa jak i pełnomocnika. Co istotne na podstawie pełnomocnictwa kartę mogą przedłużyć/wyrobić jedynie wstępni i zstępni.

Emeryci i renciści
Jeśli chodzi o emerytów i rencistów sprawa jest najprostsza wystarczy posiadać dowód osobisty, a także PIT z ZUS-u (lub innego organu emerytalno-rentowego).
Osoby pracujące, wynajmujące mieszkania, prowadzące działalność gospodarczą
Osoby wymienione powyżej muszą oprócz dowodu osobistego posiadać pierwszą stronę rozliczonego PIT-u (np.: PIT-36, PIT-37, PIT-28 itd.) z pieczątką Urzędu Skarbowego lub kartkę z Urzędu Skarbowego potwierdzającą złożenie takiego dokumentu wraz z pieczątką i adresem zamieszkania składającego. Osoby rozliczające PIT przez Internet oprócz wydruku pierwszej strony powinny posiadać także UPO czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. W przypadku rozliczania PIT-u przez Internet ważne jest, żeby na pierwszej stronie w poz. 3 był nadrukowany nr dokumentu. Dopiero po stwierdzeniu zgodności tego numeru z numerem na UPO urzędnik może wydać kartę!

Osoby niepracujące i zwolnione z podatku
W przypadku osób niepracujących i zwolnionych z podatku (w tym także pobierających różnego rodzaju świadczenia jak np. świadczenie pielęgnacyjne) są tak naprawdę dwie możliwości. Pierwsza z nich to złożenie PIT-u zerowego, czyli takiego, w którym nie wykazujemy żadnego dochodu. Druga to pobranie  z Urzędu Skarbowego zaświadczenia o braku dochodu w roku ubiegłym. Co ważne za wydanie takiego zaświadczenia pobierana jest opłata.
Dzieci do 18 roku życia lub kontynuujące naukę do 24 roku życia
Dzieciom do 18 roku życia karta jest wydawana na podstawie PIT-u rodzica. W wypadku osób powyżej 18 lat kartę na podstawie PIT-u rodzica można otrzymać w przypadku nieosiągania dochodów i kontynuacji nauki – niezbędne jest wtedy także okazanie ważnej legitymacji szkolnej/studenckiej. Przy czym zasada ta nie dotyczy osób powyżej 24 roku życia.


Jak otrzymać SKM?
Wniosek o kartę można złożyć na 3 sposoby zaprezentowane poniżej:

  • Bez wizyty w punkcie wydającym mogą to zrobić osoby posiadające profil zaufany. Wystarczy wypełnić wszelkie dokumenty dostępne do pobrania na stronie www.stargardvita.pl i załączyć PIT wraz z UPO. Tak przygotowaną paczkę dokumentów można podpisać przy pomocy profilu zaufanego. Jeśli weryfikacja przebiegnie pozytywnie, pozostaje czekać na nową kartę.

  • Dla osób, które nie posiadają profilu zaufanego, najszybszą opcją będzie wypełnienie wniosku o SKM na stronie www.stargard.informica.pl i udanie się z niezbędnymi dokumentami do jednego z punktów wydających karty (lista punktów znajduje się na końcu artykułu). Wcześniejsze wypełnienie wniosku znacząco skróci czas obsługi.

  • Ostatnia opcja to pojawienie się z wymaganymi dokumentami w jednym z punktów i złożenie ustnego wniosku o wydanie karty.

Rodzaje SKM?
Stargardzka Karta Mieszkańca – karta przyznawana wszystkim osobom spełniającym kryteria wymienione wcześniej.
Stargardzka Karta Mieszkańca Senior – przyznawana osobom powyżej 60 roku życia z większą ilością zniżek.
Stargardzka Karta Mieszkańca Duża Rodzina – przyznawana osobo, wychowującym co najmniej trójkę dzieci do 18 roku życia (lub 24 jeśli kontynuują naukę).
Gdzie otrzymać SKM?
Kartę Mieszkańca można otrzymać w wielu miejscach. Wybierz to, do którego masz najbliżej i pamiętaj, że część z nich czynna jest do późnych godzin wieczornych.
Kartę wyrobisz:

  • Na basenie przy ulicy Szczecińskiej

  • W Zintegrowanym Centrum Przesiadkowym

  • W Stargardzkim Centrum Nauki Filary

  • W SCK (w kasie kina)

  • W Ratuszu

  • W Urzędzie na Czarnieckiego

    O Dniach Stargardu pisaliśmy: TUTAJ

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja