Dzisiaj jest: 27.5.2022, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

„Stargard miastem przyszłości” – podsumowanie piętnastej edycji Powiatowego Konkursu na Komiks

Dodano: 4 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

27 stycznia 2022 r. w Starostwie Powiatowym w Stargardzie odbyło się podsumowanie piętnastej edycji Powiatowego Konkursu na komiks pt. „Stargard miastem przyszłości”.

„Stargard miastem przyszłości” – podsumowanie  piętnastej  edycji Powiatowego Konkursu na Komiks

Z powodu trwającej epidemii tegoroczny finał konkursu odbył się w inny sposób niż zwykle z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Ośmiu autorów nagrodzonych i wyróżnionych prac otrzymało dyplomy i nagrody. Pozostałym uczestnikom dyplomy i konkursowe upominki przekażą już w szkołach nauczyciele i opiekunowie.

W Galerii Sztuki im. Jerzego Wąsiewicza w Starostwie Powiatowym w Stargardzie można obejrzeć wystawę  prac konkursowych. Obecna sytuacja nie pozwoliła jednak na uroczysty wernisaż dzieł młodych rysowników.

Organizatorem  piętnastej edycji konkursu jest Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli  w Stargardzie. Honorowy patronat nad konkursem objął Starosta Stargardzki.

Głównym założeniem piętnastej edycji konkursu było stworzenie komiksu pt. „Stargard miastem przyszłości”.

W  konkursie wzięło udział 52 uczestników indywidualnych ze szkół miasta i powiatu stargardzkiego.

Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży działań, których celem jest poszerzenie wiedzy na temat  miasta, przedstawienie wizji miasta Stargard w przyszłości, promowanie walorów miasta Stargard i kształtowanie jego pozytywnego wizerunku, popularyzowanie komiksu, rozwijanie twórczego myślenia oraz doskonalenie umiejętności plastyczno-językowych.

Podczas oceny prac konkursowych jurorzy kierowali się oceną oryginalności pomysłu i wkładu pracy oraz dyscypliną wymagań komiksowych w ich tworzeniu. Oceniając oryginalność komiksów, brali pod uwagę: scenariusz, rysunki, kompozycję kadrów i całej planszy oraz liternictwo. Istotnym warunkiem dopuszczenia pracy do konkursu była poprawność językowa tekstów zastosowanych w komiksie.

Tegoroczny poziom nadesłanych prac okazał się  wysoki. Młodzi twórcy, pod uważnym kierunkiem swoich opiekunów, zastosowali różne techniki plastyczne, od linearnej formy rysunkowej, poprzez walorowe podkreślenie kształtów, do rozbudowanych struktur malarskich. Uczestnicy konkursu wykazali się zarówno bogatą wyobraźnią, jak i odpowiednim do treści doborem środków wyrazu plastycznego.

Istotne znaczenie w tworzeniu komiksów miały warsztaty pt. „Stargard miastem przyszłości”, które  przeprowadzili: Beata Owczarek, nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie i Piotr Tarnawski z Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Stargardzie. Tego rodzaju warsztaty, prowadzone systematycznie od wielu lat, pozwoliły zbudować, istotną dla rozwoju myśli komiksowej, bazę wizualizacyjną. Młodzież sprawnie operuje językiem literackim, ale też dobrze dobiera odpowiednie środki wyrazu plastycznego do stawianych zadań i późniejszych zamierzeń. Stosowane w tej edycji techniki i środki plastyczne w pełni odpowiadają wymogom postawionego zadania.

Najwięcej prac wpłynęło ze szkół podstawowych.

Jury w składzie: przewodniczący: Ryszard Baloń; członkowie: Beata Owczarek i Irena Zalewska przyznało  następujące nagrody i wyróżnienia:


KATEGORIA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH 

Nagrody dla:
-  Agaty Biryłko ze Szkoły Podstawowej  nr 5 w Stargardzie za komiks „NOWOCZESNY STARGARD”,
- Matyldy Futkowskiej ze Szkoły Podstawowej  nr 5 w Stargardzie za komiks „STARGARD W PRZYSZŁOŚCI. LEKCJA HISTORII”.


Wyróżnienia dla:
- Zuzanny Arnister ze Szkoły Podstawowej  nr 5 w Stargardzie za komiks „STARGARD MIASTEM PRZYSZŁOŚCI”,
- Hanny Kaźmierczak ze Szkoły Podstawowej  nr 5 w Stargardzie za komiks „STARGARD MIASTEM PRZYSZŁOŚCI”,
- Martyny Tyczkowskiej ze Szkoły Podstawowej  nr 10 w Stargardzie za komiksSPOTKANIE PO LATACH”,
- Marii Wojciechowskiej ze Szkoły Podstawowej  w Suchaniu za komiks „STARGARD MIASTEM PRZYSZŁOŚCI”,
- Macieja Hope ze Szkoły Podstawowej  w Suchaniu za komiks „STARGARD MIASTEM PRZYSZŁOŚCI”.KATEGORIA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH 

Wyróżnienie dla Mai Zagdańskiej z Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie za komiks  „STARGARD MIASTEM PRZYSZŁOŚCI”.

Dyplomy, nagrody uczestnikom konkursu podziękowania  nauczycielom wręczyli: wicestarosta Łukasz Wilkosz i dyrektor PODN w Stargardzie Jadwiga Roszak.
Nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, PODN  oraz Niepubliczny Ośrodek Zdrowia w Kobylance  otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

Kameralne spotkanie w siedzibie Starostwa , które zakończyło podsumowanie piętnastej edycji konkursu na komiks, dostarczyło wiele radości nagrodzonym twórcom komiksu.
Koordynacją całego przedsięwzięcia w imieniu PODN zajmowała się Irena Zalewska, przypominając, że na przestrzeni kilku już lat, pięć edycji komiksowego konkursu poświęcono historii Stargardu. Wszystkie prace związane ze Stargardem, zwieńczy  katalog „Stargard w komiksie. Wczoraj, dziś i jutro”, który trafi do każdej szkoły miasta Stargard i powiatu stargardzkiego.  

Koordynator konkursu: Irena Zalewska

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2022 cz.1. Galeria