Dzisiaj jest: 20.5.2024, imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Radni nadadzą nowe nazwy ulic i skweru

Dodano: 2 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Stargardzie radni będą dyskutować nad nadaniem nowych nazw ulic i skweru. Jakie propozycje będą rozpatrywane?

Radni nadadzą nowe nazwy ulic i skweru

25 stycznia odbędzie się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Miejskiej w Stargardzie. Podczas obrad radni zdecydują o wyborze nazw dla ulic i skweru zlokalizowanych w mieście. W związku z planowaną sprzedażą działek inwestycyjnych na terenie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii zaszła konieczność nadania nazw dla ulic w tym rejonie. Nowe nazwy mają pomóc w precyzyjnym zlokalizowaniu nieruchomości oraz zaplanowaniu dla nich numeracji porządkowej. Ulice, przy których będą sprzedawane działki położone są w pobliżu ulic Metalowej, Krzemowej i Tytanowej. Zaproponowano, by w nawiązaniu do charakteru terenu, na którym się znajdują, nowe ulice nosiły nazwy Kobaltowa, Miedziana i Niklowa.

Skwer Jana Wojtowicza

Nową nazwę otrzyma też skwer przy skrzyżowaniu ulic Marszałka Józefa Piłsudskiego i Marii Konopnickiej. Zaproponowano, by nosił on nazwę Skwer Jana Wojtowicza. Z wnioskiem o nadanie nazwy Jana Wojtowicza dla ulicy, placu lub skweru wystąpił mieszkaniec miasta. Jan Wojtowicz urodził się 11.02.1915 r., a zmarł 01.12.1991 r. W marcu 1938 r. rozpoczął służbę wojskową, rok później został przydzielony do II plutonu na Westerplatte, gdzie po wybuchu II wojny światowej walczył z załogą wartowni nr 4. Po kapitulacji dostał się do niewoli, w której przebywał do 1945 r. Do Polski powrócił w 1947 r. W Stargardzie pracował na kolei.

Jan Wojtowicz w 1978 r. został awansowany do stopnia plutonowego, a 30 listopada 1989 r. otrzymał stopień podporucznika. Po wojnie był wielokrotnie odznaczany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem "Za udział w Wojnie Obronnej 1939", srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. W rodzinnym mieście w czerwcu 2021 r. została umieszczona na fasadzie kamienicy przy ul. Marii Konopnickiej 15, tablica pamiątkowa poświęcona osobie podporucznika Jana Wojtowicza, który po przybyciu do Stargardu mieszkał pod tym adresem.


Ulica Zygmunta Noskowskiego

Decyzji o nadaniu nazwy wymagało również przedłużenie istniejącej ulicy Zygmunta Noskowskiego w kierunku północnym do skrzyżowania z ulicą Hanzeatycką. Zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego miasta Stargardu dotyczącym terenu w rejonie "Parku Przemysłowego" jest to planowana publiczna droga dojazdowa- przedłużenie istniejącej ul. Zygmunta Noskowskiego. Budynki położone przy tej ulicy posiadają numerację przypisaną do ul. Zygmunta Noskowskiego. Nadanie nazw wynika z potrzeby uporządkowania nazewnictwa ulic i numeracji porządkowej oraz pozwoli na prawidłowe oznakowanie ulicy w terenie.

Zygmunt Noskowski urodził się 2.05.1846 r., a zmarł 23.07.1909 r. Był wybitnym kompozytorem, pedagogiem i dyrygentem. Przez wiele lat prowadził aktywną działalność w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, gdzie od roku 1887 do 1900 był dyrektorem. Działał również jako dyrygent opery i drugi dyrygent Filharmonii Warszawskiej. W 1886 r. objął klasę kompozycji w Instytucie Muzycznym w Warszawie. W ciągu 20 lat wykształcił całe pokolenie kompozytorów polskich. Do jego uczniów należeli m.in. Henryk Melcer-Szczawiński, Ludomir Michał Rogowski, Piotr Rytel, Apolinary Szeluto, Grzegorz Fitelberg, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski czy Ludomir Różycki.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dzień Pionierów 12.05.2024. Fotorelacja