Dzisiaj jest: 27.5.2022, imieniny: Amandy, Jana, Juliana

Droga ekspresowa S10 Stargard - Piła będzie przygotowana do realizacji

Dodano: 4 miesiące temu
Redakcja poleca!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o podpisaniu umowy na opracowanie Koncepcji programowych wraz z badaniami podłoża dla 108 km drogi ekspresowej S10 Stargard - Piła.

Droga ekspresowa S10 Stargard - Piła będzie przygotowana do realizacji

To łącznie pięć umów dla poszczególnych odcinków tej drogi. Kontrakty na trzy fragmenty zostały zawarte z firmą Transprojekt Gdański, natomiast na dwa odcinki z konsorcjum Databout i LH Engineering. Łączna wartość zawartych umów to 31,05 mln zł. Wykonanie badań geologicznych i opracowanie dokumentacji koncepcyjnej to ostatni krok przed realizacją inwestycji w formule Projektuj i buduj. Wykonawcy mają 13 miesięcy na opracowanie dokumentacji i wykonanie badań.
 

Podpisane umowy na prace przygotowawcze dla drogi ekspresowej S10 Stargard - Piła:

  • Stargard - Recz, długość 31,5 km, umowa z konsorcjum Databout i LH Engineering o wartości ok. 8,4 mln zł 

  • Recz - Łowicz Wałecki, dł. 34,5 km, umowa z firmą Transprojekt Gdański o wartości ok. 8,5 mln zł 

  • Łowicz Wałecki - Mirosławiec, dł. 6,7 km, umowa z firmą Transprojekt Gdański o wartości ok. 2,7 mln zł  

  • Mirosławiec - Wałcz, dł. 21,86 km, umowa z konsorcjum Databout i LH Engineering o wartości ok. 5,9 mln zł  

  • Wałcz - Piła, dł. 13,5 km, umowa z firmą Transprojekt Gdański o wartości ok. 5,4 mln zł 
     

Dokumentacja niezbędna do realizacji inwestycji

Koncepcje programowe uszczegółowią rozwiązania projektowe w korytarzu określonym, w uzyskanej w lipcu ubiegłego roku, decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Na tym etapie będzie jeszcze wariantowo analizowany układ węzłów drogowych. W ramach prac przygotowawczych, na całym przebiegu drogi, zostaną wykonane badania podłoża (sondowania, wiercenia i tomografia elektrooporowa). Badania te są kluczowe dla określenia szczegółowych rozwiązań projektowych, takich jak sposób posadowienia obiektów mostowych czy potrzeby w zakresie wzmocnień podłoża na przebiegu inwestycji. Po zakończeniu badań i wykonaniu dokumentacji w roku 2023 będziemy gotowi do ogłoszenia przetargów na zaprojektowanie i budowę drogi. 
 

Ponad 100 km nowej drogi ekspresowej

S10 będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Wydana w lipcu ubiegłego roku decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest ostateczna i określiła przebieg trasy. Nowa droga ekspresowa S10 będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Nowa trasa połączy się z już istniejącą obwodnicą Wałcza, a dalej S10 będzie biegła na południe od istniejącej DK10. Na węźle Piła Północ - przyszłym połączeniu S10 i S11 - zakończy się odcinek Stargard - Piła. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania Drogi. 
 

Źródło: GDDKiA Oddział w Szczecinie
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2022 cz.1. Galeria