W połowie 2022 roku rozpocznie się już trzecia edycja piłkarskiej Ligi Narodów. Przypomnijmy, że 55 europejskich federacji jest podzielonych na cztery dywizje. Reprezentacja Polski w poprzednim sezonie tych rozgrywek utrzymała się w elicie, dzięki czemu ponownie zmierzy się z mocnymi rywalami.
Nas interesuje najbardziej topowa szesnastka, dlatego na niej się skupiamy. Tryumfatorzy każdej z czterech grup w czerwcu 2023 roku zmierzą się w turnieju finałowym. Tytułu broni Francja, która wygrała w finale poprzedniej edycji z Hiszpanią . Zespoły z ostatnich miejsc spadną do niższej dywizji, czego konsekwencje odczują w następnej edycji Ligi Narodów.
Faza grupowa odbędzie się w dwóch okienkach. W czerwcu wszystkie drużyny rozegrają aż po cztery mecze, a we wrześniu po dwa. Wszystko ze względu na zmieniony kalendarz piłkarski pod MŚ w Katarze, które odbędą się tym razem w listopadzie i grudniu.
Polska trafiła do czwartej grupy, w której zmierzy się z mocnymi Belgią oraz Holandią (rywalizowała z nią w poprzedniej edycji Ligi Narodów). Teoretycznie najsłabszym oraz najniżej notowanym przeciwnikiem będzie Walia. W innych grupach nie zabraknie hitów. Hiszpania spotka się z Portugalią, a do "grupy śmierci" trafili Węgrzy, których czekają pojedynki z Włochami i Anglią (finaliści ostatniego Euro) oraz Niemcami.
Na razie Liga Narodów to jednak dość odległy temat. Trudno przewidzieć, w jakich nastrojach przystąpią do niej Polacy. Wszystko zależy od rezultatów, jakie osiągną w marcowych barażach o MŚ. W nich zmierzą się z Rosją, a później w ewentualnym finale z kimś z pary Czechy - Szwecja.
Według medialnych doniesień w przypadku niepowodzenia z Rosją w drugim terminie odbędzie się mecz towarzyski z przegranym ze wspomnianej pary. Jeżeli Polska awansuje na MŚ to Liga Narodów będzie dobrym przygotowaniem do turnieju, a szczególnie czerwcowe mecze. W razie braku awansu może być to początek większej przebudowy - zapewne już przy współpracy z innym selekcjonerem.
Liga Narodów 2022/23
Dywizja A
Grupa 1 - Francja, Dania, Chorwacja, Austria
Grupa 2 - Hiszpania, Portugalia, Szwajcaria, Czechy
Grupa 3 - Włochy, Niemcy, Anglia, Węgry
Grupa 4 - Belgia, Holandia, Polska, Walia
Materiał sponsorowany