Dzisiaj jest: 3.12.2021, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Regularnie się badamy! Nie pękamy!

Dodano: 3 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Kobiety w czasie pandemii zaniedbały regularne wizyty u lekarzy ginekologów.

Regularnie się badamy! Nie pękamy!

Niestety, przełożyło się to na większą liczbę zachorowań na raka piersi i jajników. Dlatego Stowarzyszenie Amazonek „Stokrotka”, wspólnie z  Sanepidem, postanowiło przypomnieć o badaniach profilaktycznych.

W październiku Amazonki zaprosiły do siebie młodzież z Zespołu Szkół nr 1. Lekarz Józef Janowski wyjaśnił dziewczętom, na czym polega samobadanie piersi i dlaczego jest tak istotne od najmłodszych lat. Stokrotki podzieliły się też swoimi doświadczeniami z walki z rakiem. Po zakończeniu prelekcji uczniowie postanowili  zachęcić dorosłych  do troski o swoje zdrowie. Klasa 3 TT wystosowała specjalne hasła, np. „Nie bójcie się badać, może to uratować życie”, „Regularnie się badamy! Nie pękamy!”

W pandemii kobiety też chorują na raka
- Rak nie poczeka na koniec pandemii, a my nie możemy być bierne wobec tego problemu. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u polskich kobiet – mówi prezeska „Amazonek”, Halina Gutowska. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi wynosi około dziesięciu procent, co oznacza, że zachoruje 1 na 10 kobiet. Ryzyko jest większe u pań obciążonych genetycznie.
Amazonki zachęcają wszystkie kobiety, aby przy każdej rutynowej wizycie u lekarza rodzinnego lub ginekologa prosiły o skontrolowanie swoich piersi.
Jednak wiele możemy zrobić dla siebie samodzielnie. Pierwszą i podstawową metodą wczesnego wykrywania zmian nowotworowych jest systematyczne samodzielne samobadanie piersi. – Zaniepokoić powinna nas zmiana kształtu lub wielkości jednej piersi, powiększony węzeł chłonny, zaczerwienienie, zmiana koloru lub grubości skóry na jednej z piersi, zmiana struktury jednej piersi, a zwłaszcza zmarszczenia, dołki i zaciągnięcia skóry, zmiana w położeniu lub kształcie brodawki sutkowej, zmiana w wyglądzie brodawki np. zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka owrzodzenie, świąd, pieczenie, strupki, wciągniecie sutka, wyciek wydzieliny lub krwi z sutka, ból w piersi lub pod pachą, obecność w piersi guzka lub zgrubienia, bardziej widoczne żyły na piersi, obrzęk ramienia – tłumaczy H. Gutowska.

Gdzie na mammografię?
Oprócz samobadania piersi kolejną metodą wczesnego wykrywania raka piersi są bezpłatne  przesiewowe  badania mammograficzne dla pań w wieku 50 – 69 lat. Skierowanie nie jest potrzebne.
Badania mammograficzne można wykonywać w poradniach stacjonarnych na terenie całego kraju  lub w mammobusie, który dojeżdża do różnych  miejscowości w całej Polsce. Kobiety do 50-tego roku życia oraz panie 70 + mogą ubiegać się o skierowanie na mammografię u lekarza, kiedy tylko zaobserwują u siebie niepokojące objawy.

 

W naszym województwie  badania można wykonać w pracowniach stacjonarnych w    Szczecinie:
 NZOZ „ MEDICAL – CARE” ul. Batalionów Chłopskich 86, tel: 91 461 2047, 91 461 23 31;  730 307 017                                                                                                               
SP Specjalistyczny ZOZ Zdroje, ul. Mączna 4, tel: 91 880 65 18;  91 880 64 69                      
SP Szpital Kliniczny NR 1 u. Unii Lubelskiej 1 tel 91 425 34 23                                                  
SP  Szpital Kliniczny NR 2 PUM, Pracownia Mammografii, ul. Powstańców Wielkopolskich 72 tel: 91 466 11 74                                                                                                         
Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy  - ZCLIP, ul. Bolesława Śmiałego 33 tel: 91 434 92 05                                                                                                                
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii, ul. Strzałowska 22, tel: 91 425 14 9; 91 425 14 10.                                                                                                                                                               

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny - Na ludową nutę. GALERIA