Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Co wąsy mają wspólnego z jądrami? Więcej niż myślisz!

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Męskie wąsy dziś są passe, ale nie w kontekście miesiąca walki z męskim rakiem.

Co wąsy mają wspólnego z jądrami? Więcej niż myślisz!

Męskie wąsy dziś są passe, ale nie w kontekście miesiąca walki z męskim rakiem. W listopadzie zapuszczanie wąsów nabiera szczególnego znaczenia. W ten sposób mężczyźni chcą nagłośnić temat nowotworów jąder i prostaty.

Akcja „Movember”, czyli w polskim tłumaczeniu „Wąsopad”, ma przekonać mężczyzn do samobadania i wykonywania regularnych badań kontrolnych oraz do otwartej dyskusji o męskim zdrowiu i samopoczuciu.

Akcję popiera marszałek województwa Olgierd Geblewicz.
To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najgłośniejszych akcji prozdrowotnych na świecie. Trzeba o niej mówić, bo samoświadomość jak ważne jest regularne badanie i kontrola zdrowia szczególnie u mężczyzn może uratować niejedno życie. Pora zmienić myślenie, bo im wcześniej wykryty nowotwór, tym szybsze i skuteczniejsze leczenie. A statystyki nie kłamią. Liczby zachorowań na raka jąder, prostaty czy jelita grubego stale rosną – przyznaje marszałek.

Rak jąder atakuje
Jak podaje zwrotnikraka.pl - portal onkologiczny, szacuje się, że rak jądra jest najczęściej występującym nowotworem wśród mężczyzn w wieku od 20 do 44 lat i stanowi aż 25% zachorowań na nowotwory w tej grupie wiekowej, a liczba przypadków wzrosła trzykrotnie w ciągu ostatnich 3 dekad i dalej rośnie.
Nowotwór prostaty zajmuje niezmiennie czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie.
- Warto przypomnieć, że na Pomorzu Zachodnim wdrażane są programy profilaktyczne, które mogą zapobiegać rozwojowi nowotworów lub zwiększać szanse ich wyleczenia, bo im wcześniejsze wykrycie, tym większa szansa chorego na powrót do zdrowia – mówi Łukasz Jucha z Biura Marszałka.

Gdzie na badanie?
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii zaprasza panów w wieku od 20 do 65 lat do skorzystania z Programu Badań Przesiewowych raka jelita grubego. Skierowanie nie jest wymagane!
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ZCO: ZCO: https://onkologia.szczecin.pl/, zakładka: profilaktyka, zakładka: Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego.

Na wizytę można umówić się również telefonicznie: 91 425 15 57.

Źródło foto: Urząd Marszałkowski

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja