Dzisiaj jest: 9.8.2022, imieniny: Klary, Romana, Rozyny

NOWA POWIATOWA MISTRZYNI ORTOGRAFII

Dodano: rok temu
Redakcja poleca!

22 października w Auli Zespołu Szkół nr 1 w Stargardzie odbył się już po raz jedenasty Powiatowy Konkurs Ortograficzny o tytuł Mistrza Ortografii Szkół Ponadpodstawowych.

NOWA POWIATOWA MISTRZYNI ORTOGRAFII

Głównym organizatorem tego konkursu była tradycyjnie Książnica Stargardzka, tym razem przy współudziale ZS nr 1. Aby tradycji stało się zadość, autorką konkursowego dyktanda była jak zawsze dr nauk humanistycznych Bożena Stramek, a klamrą tradycji stanowiło ponowne objęcie tych ortograficznych zmagań patronatem ze strony Starosty Stargardzkiego.

Konkurs powrócił na arenę uczniowskiej rywalizacji i sprawdzianu wiedzy ze znajomości zasad pisowni ojczystego języka po półtorarocznej przerwie spowodowanej pandemią. Ze względu na brak miejsca w tymczasowej siedzibie Książnicy przy ul. Wojska Polskiego 3, odbył się on w gościnnych progach ZS nr 1. W konkursie uczestniczyło 19 uczniów wyłonionych wcześniej poprzez wewnętrzne, szkolne kwalifikacje, którzy reprezentowali 4 szkoły ponadpodstawowe powiatu stargardzkiego: I Liceum Ogólnokształcące, II Liceum Ogólnokształcąca, Zespół Szkół nr 1 i Zespół Szkół nr 2.

Uczestników konkursu powitał Dyrektor Książnicy Stargardzkiej Krzysztof Kopacki, który następnie przedstawił historię o zakochanym sztubaku, głównym bohaterze konkursowego dyktanda. Oto jego fragment: „Zakochałem się w niej bez pamięci. Moja wybranka to pół kobieta, pół anioł o oryginalnej urodzie. Aby jej zaimponować wstaję codziennie rano i uprawiam jogging, skaczę w dal i wzwyż. Ponadto wkuwam włoskie słówka, ponieważ jej babcia to Włoszka, rzymianka wprost spod Colosseum.”

Następnie dr Bożena Stramek przejęła inicjatywę i rozpoczęło się dyktowanie tej zabawnej historii z budującym przesłaniem, aczkolwiek naszpikowanej ortograficznymi pułapkami. Po jej zakończeniu jurorzy udali się sprawdzać prace, a uczestnicy konkursu zostali skuszeni zawartością przygotowanego dla nich słodkiego bufetu oraz nową ofertą zajęć przygotowaną przez Dział Multimedialny Książnicy związaną z poznawaniem wirtualnej rzeczywistości za pomocą specjalnych urządzeń zakupionych ostatnio przez Książnicę.

Aż nadszedł najważniejszy moment oceny całego konkursu, ogłoszenia jego wyników i tym samym wyłonienia tegorocznego Mistrza Ortografii Szkół Ponadpodstawowych. W opinii jurorów poziom tegorocznego konkursu był wysoki, a największą trudność sprawiła jego uczestnikom pisownia wyrazów z „h” oraz łączny i rozdzielny zapis słów.

Mistrzynią została uczennica I Liceum Ogólnokształcącego Lidia Iwańkowicz.

 


Drugie miejsce na podium zajęła Agata Mroczkowska z Zespołu Szkół nr 2,
 


a miejsce trzecie zajął Marcin Winnicki z Zespołu Szkół nr 1.
 


Atrakcyjne nagrody ufundowane przez Starostwo i Książnicę Stargardzką wręczył laureatom Wicestarosta Łukasz Wilkosz, natomiast dyrektorzy Książnicy Krzysztof Kopacki i Zespołu Szkół nr 1 Tomasz Korytkowski wręczyli uczestnikom piękne, pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. W stronę wszystkich uczniów biorących udział w konkursie zostały skierowane słowa gratulacji i życzenia, aby pamiątkowe długopisy Książnicy Stargardzkiej, którymi pisano konkursowe dyktando, dobrze i długo służyły ich nowym użytkownikom.

Źródło: Książnica Stargardzka
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Coolturalne Wakacje - power & fire. Galeria