Dzisiaj jest: 11.10.2024, imieniny: Aldony, Brunona, Emila

W Stargardzie pojawią się gryfiki. Będą konkurencją dla wrocławskich krasnali?

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

W kilkunastu miejscach w Stargardzie pojawią się małe rzeźby gryfów- gryfiki.

W Stargardzie pojawią się gryfiki. Będą konkurencją dla wrocławskich krasnali?

Czy zyskają taką samą sympatię mieszkańców jak wrocławskie krasnale?

Urząd Miejski w Stargardzie poszukuje wykonawcy na opracowanie projektów i wykonanie modeli pierwotnych rzeźb w postaci gryfów. Będzie ich 20, a każdy będzie miał cechy indywidualne. Rzeźby zostaną wykonane metodą wosku traconego, z mosiądzu lub brązu. Pojawią się w różnych lokalizacjach, często zaskakując mieszkańców. Mogą być zamontowane na kostce brukowej, terenie zielonym lub murku. Przy każdej rzeźbie pojawią się tabliczki informacyjne o ujednoliconych wymiarach zawierające tekst z nazwą miejsca oraz naklejony kod QR.

Każda z rzeźb będzie posiadała atrybuty:

  1. Apteka pod Lwem- gryf z moździerzem,

  2. Kirkut- gryf wsparty na macewie, symbolika złamanych świec,

  3. Rondela- gryf z armatą,

  4. Szpital św. Ducha- gryf z sakiewką i monetą stargardzką,

  5. Dom kata- gryf z mieczem katowskim,

  6. Fizykat- gryf trzymający globus i goździk lub rycinę z wizerunkiem miejskiego fizyka, medyka i astrologa- Davida Herlitza,

  7. Teren dawnego ogrodu- gryf z makietą dawnego ogrodu,

  8. Klasztor augustianów- gryf z pastorałem lub z płonącym sercem przebitym strzałą (atrybut św. Augustyna),

  9. Synagoga- gryf przytrzymujący łapą zwój Tory,

  10. Brama Świętojańska- gryf z halabardą,

  11. Młyn Miejski- gryf z workiem, z którego wysypuje się zboże,

  12. Kościół św. Józefa- gryf z młotem,

  13. Lokacja miasta- gryf z atrybutem związanym ze średniowieczną techniką budowlaną: taczka, nosidło, pion, kielnia itp.

  14. Hanza- gryf- atrybut: miniatura kogi,

  15. Wojna Stargardu ze Szczecinem- gryf z workiem pszenicy i toporem,

  16. Wojna trzydziestoletnia- gryf- atrybut: ścięte drzewo (koniec dynastii) i element uzbrojenia, np. bandolet, morion, muszkiet itp.

  17. Stołeczność- gryf- atrybut: nawiązanie do dworskości poprzez strój, np. perukę, nakrycie głowy, ubiór wierzchni, buty itp.

  18. Powstanie kolei- gryf- atrybut: miniatura parowozu oraz cylinder, laska (nawiązanie do podróży),

  19. Rok 1945- gryf z pękiem kluczy i walizką (tobołkiem),

  20. Stargard dzisiaj- gryf z flagą Stargardu.



Ze względu na fakt, że wybrane lokalizacje znajdują się przy zabytku lub terenach objętych ochroną, wykonawca będzie musiał przygotować projekt architektoniczno-budowlany wraz z zagospodarowaniem terenu oraz pozostałą dokumentacją wymaganą do zgłoszenia prac do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków celem uzyskania decyzji na przeprowadzenie prac. W swojej ofercie będzie musiał skalkulować również transport rzeźb do Stargardu, ich montaż we wskazanych lokalizacjach i koszty przygotowania podłoża do montażu.

Pojawienie się gryfików w Stargardzie związane jest z realizacją na terenie miasta szlaków historyczno-turystycznych upamiętniających przełomowe wydarzenia z historii Polski oraz obiekty, miejsca i postacie znaczące w historii miasta. Jednym ze szlaków jest szlak "Ocalić od zapomnienia", upamiętniający obiekty, miejsca i wydarzenia znaczące w historii Stargardu. Szlak zostanie przedstawiony za pomocą dwudziestu odlanych z brązu rzeźb gryfa (symbolu obecnego w herbie Miasta), każda o cechach indywidualnych, posiadających atrybuty związane z miejscem lub wydarzeniem.

Urząd Miejski planuje zlokalizowanie rzeźb w ciągu pieszym od Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego na trasie do Starego Miasta, na plantach oraz w samym gotyckim sercu Stargardu.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Miedwianie-Stargardzki Klub Morsów - inauguracja sezonu. Fotorelacja