Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Bez komórki na przejściu

Dodano: 2 tygodnie temu

Cały czas wysoka jest liczba wypadków i niebezpiecznych zdarzeń z udziałem pieszych korzystających z telefonów na przejściach.

Bez komórki na przejściu

Choć można dostać za to mandat, wiele osób odruchowo wchodzi na pasy ze smartfonem. Dla większego bezpieczeństwa stargardzian zaczęliśmy malować symbole ostrzegawcze na najbardziej ruchliwych przejściach w mieście. To proste rozwiązanie, które może uratować zdrowie, a nawet życie.
 

Przypomnienie o zakazie korzystania z telefonów na przejściach pojawi się m.in. w pobliżu szkół. Takie symbole są już wymalowane przy pl. Św. Ducha, a pojawią się jeszcze przed doświetlonymi niedawno pasami na ul. S. Czarnieckiego (w pobliżu pomnika św. Jana Pawła II), na ul. 11 Listopada, ul. J. Twardowskiego, ul. S. Wyszyńskiego (w okolicy CH Zodiak), ul. Kazimierza Wielkiego (wyniesione przejście przy Galerii Starówka), ul. Śląskiej, ul. Bogusława IV i ul. Skarbowej (przy wyjeździe w ul. S. Czarnieckiego). Podobne znaki stargardzianie mogli już podpatrzeć w innych miastach. Problem korzystania z telefonów na przejściach dotyczy wielu miejsc na całym świecie. Cały czas poszukiwane są rozwiązania, które poprawią bezpieczeństwo – m.in. malowanie właśnie takich symboli na chodnikach przed pasami.
 

Z raportu Komendy Głównej Policji wynika, że w 2020 r. w całej Polsce doszło do ponad 5000 potrąceń pieszych. W wypadkach tego rodzaju zginęły aż 624 osoby. Piesi najczęściej wchodzili na pasy nieostrożnie, wprost pod koła zbliżającego się pojazdu. Wielu z nich korzystało w tym czasie ze smartfonów. To bardzo niebezpieczne, a na dodatek od 1.06.2021 r. – niezgodne z prawem. Za wejście na pasy z telefonem można dostać mandat, ale przede wszystkim spowodować wypadek, a tym samym narazić swoje życie i zdrowie.
 

Zdjęcia: UM w Stargardzie

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
GRZYBOGRANIE 2021. Gwiazda wieczoru - Lech Janerka