Dzisiaj jest: 24.10.2021, imieniny: Arety, Marty, Marcina

Zrób książce reklamę! Warsztaty dla nauczycieli

Dodano: 3 tygodnie temu Autor:

„Jak mówić o książkach, aby młodzi nas słuchali? Wprowadzenie do ,,booktalkingu"

Zrób książce reklamę! Warsztaty dla nauczycieli

- to temat warsztatów dla nauczycieli bibliotekarzy, które odbyły się w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie w miniony poniedziałek. Warsztaty prowadził dr Michał Zając z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

- Marzeniem chyba każdego bibliotekarza jest to, by dzieci i młodzież czytali więcej książek, by ich umiejętność czytania była coraz lepsza, by wyrobili sobie nawyk czytania dla przyjemności – mówi Irena Zalewska, doradca metodyczny ds. bibliotek szkolnych w PODN w Stargardzie. Jak to osiągnąć? Stosując właśnie metodę booktalkingu. Czym on jest? To nic innego jak promowanie książek, czyli krótkie zareklamowanie; nie streszczenie ani recenzja, a raczej przedstawienie bohaterów, fabuły czy też kilku ,,kuszących” scen z książki w taki sposób, by słuchacze chcieli po nią sięgnąć i przeczytać ją samodzielnie.

Zrobienie książce reklamy jest nie lada wyzwaniem. Prowadzący pokazywał nauczycielom, jak można to osiągnąć.

Zajęcia z gościem dotyczyły przede wszystkim pracy bibliotekarskiej ze starszymi dziećmi i młodzieżą, głównie z tzw. czytelnikami opornymi, młodymi ludźmi, którzy nie chcą czytać.
Warsztaty podzielono na dwie części. W pierwszej poruszono problematykę czytelnictwa opornego i zaprezentowano zasady realizowania booktalkingu (lub jak czasami się tę formę nazywa „gawęd o książkach”). Nauczyciele pytali o to, jakie książki wybierać do takich zajęć, jakie kryteria wyboru stosować i jak do takich zajęć się przygotować.

W drugiej części warsztatów wszyscy uczestnicy mieli za zadanie przygotować własny „booktalking” na podstawie przeczytanej książki, a następnie dokonali prezentacji.

Nauczyciele bibliotekarze uzyskali cenne wskazówki, które z pewnością zostaną wykorzystane w pracy z młodym czytelnikiem.

 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
GRZYBOGRANIE 2021. Gwiazda wieczoru - Lech Janerka