Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Głosowanie SBO 2022: Jakie projekty do wyboru w Śródmieściu i na Starym Mieście?

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

W poniedziałek, 16 sierpnia ruszyło głosowanie na inwestycje, które będą realizowane w ramach Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 2022.

Głosowanie SBO 2022: Jakie projekty do wyboru w Śródmieściu i na Starym Mieście?

W sumie w tegorocznej edycji zgłoszono 51 pomysłów. Przedstawiamy projekty zgłoszone w obszarach Śródmieście oraz Stare Miasto.

ŚRÓDMIEŚCIE

Bezpieczna droga do naszych pupili

Zadanie obejmuje wybudowanie nowej drogi wraz ze ścieżką pieszo-rowerową do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Kiczarowie. Obecnie droga jest nieutwardzona, charakteryzuje się wybojami. Nowa droga umożliwi swobodny przejazd zarówno pojazdów obsługujących Schronisko (wywóz nieczystości, dostawy z karmą i darami) jak i dla wolontariuszy i osób chcących pomóc zwierzętom (np. potencjalni darczyńcy). Zgłaszający projekt zapewniają, że przy wygodniejszym dojeździe do Schroniska będzie bardziej realne prze4prowadzenie akcji np. Zaadoptuj Burka- chętna osoba (sponsor), która nie ma możliwości wziąć danego zwierzęcia do domu, będzie mogła współfinansować opiekę, wyposażenie itp. dla wskazanego przez siebie zwierzęcia będącego pod stałą opieką Schroniska i systematycznie go odwiedzać.

Budowa oświetlenia na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Sportowej 1

Mieszkańcy, którzy zaproponowali zadanie uzasadniają, że budowa nowego oświetlenia zdecydowanie poprawi wykorzystanie stadionu do uprawiania wszelkich treningów i pasji sportowych mieszkańcom miasta w sposób przede wszystkim bezpieczny (a nie na ulicach miasta). Daje komfort klubom lekkoatletycznym w wykonywaniu planowanych zajęć i treningów oraz możliwości wykorzystania innych zajęć i imprez na stadionie lekkoatletycznym.

Modernizacja obiektów sportowych w Szkole Podstawowej nr 3

Projekt zapewni aktywny sposób spędzania czasu przez mieszkańców w okolicach szkoły, a także poprawi stan nawierzchni placów zabaw oraz boiska do piłki koszykowej. Zapewni również bezpieczeństwo osób korzystających z obiektów.

Parking dla mieszkańców ul. Wojska polskiego 91

Pomysł zapewni pełną swobodę parkowania. - Problem rozwiązany i szczęśliwi ludzie, zwłaszcza, że jest zakaz parkowania na ulicy- argumentują wnioskodawcy.

Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1

Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 1 jest jedynym miejscem zabaw dla dzieci mieszkających w okolicy. Niestety plac zabaw nie nadaje się do użytku, dlatego zostanie zamknięty. Nowy plac zabaw pozwoli mieszkańcom i ich dzieciom na spotkanie z rówieśnikami, na dobrą zabawę, na integrację, na aktywne spędzanie czasu wolnego. Nowy plac zabaw będzie służył mieszkańcom przez wszystkie dni tygodnia.

Przystanki z klimatem - wiaty przystankowe obsadzone roślinnością

Projekt zakłada zintegrowanie istniejących wiat przystankowych z „zieloną ścianą”, oraz elementy dodatkowe w postaci donic z roślinnością odporną na miejskie warunki klimatyczne. Skrzynki z roślinnością będą zintegrowane z istniejącymi  wiatami.  Dopełnieniem projektu jest oświetlenie solarne w wiacie przystankowej. Co istotne proponuje się zachowanie istniejących wiat, a nie wymianę na nowe. Pozwoli to obniżyć koszty inwestycji przy jednoczesnym uzyskaniu wielu pozytywnych aspektów. Projekt nie uwzględnia „zielonych dachów” ze względu na brak możliwość wykorzystania istniejącej infrastruktury dachu wiat. Ponadto istniej obawa o wytrzymałość istniejącej infrastruktury. Projekt ma na celu jak najmniejszą ingerencję w istniejące elementy. Zalety projektu to zatrzymanie wody opadowej, obniżenie temperatury w obszarze wiaty. W aspekcie całościowym jest to likwidacja wyspy ciepła w ciągach pieszych/chodnikach. Takie rozwiązanie zapewni także uzyskanie większej produkcji tlenu. Rośliny poprawią także estetykę pasów drogowych oraz wpłyną na poprawę odbioru wizerunku miasta jako bardziej ekologicznego i przyjaznego naturze. Zaproponowane rozwiązanie przyczyni się do walki ociepleniem klimatu. Proponowane rozwiązanie będzie znakomitą bazą do rozwoju projektu w przyszłości. Projekt można będzie rozbudować o dodatkowe elementy jak „zielone dachy”, czy ekologiczne stacje ładowania urządzeń przenośnych. Dodatkowe wyposażenie wiat może zapewnić podświetlenie pochodzące ze słońca tablic informacyjnych czy reklamowych. Zysk z reklamy na takich wiatach będzie świetnym refinansowaniem takiego projektu oraz zapewni źródło finansowania dla bieżącego utrzymania tego typu wiat przystankowych.

Remont Chodnika ul. Reja 1a, b, c, d

Remont chodnika zapewni możliwość poruszania bez wymijania, a zatem bezpieczeństwo. Obecnie przez zniszczony chodnik swobodne poruszanie jest uniemożliwione.

Rewitalizacja Placu Targowego

Estetyzacja placu, uzupełnienie zieleni, efekt ekologiczny, likwidacja warunków uciążliwego koczowania i spożywania alkoholu


STARE MIASTO

"ALE MURAL! Wypłyń na głębię"

Mural trafi do szerokiego grona mieszkańców, którzy niemalże przypadkowo i niezauważalnie będą mogli obcować ze sztuką. Mural sprawi, że przestrzeń stanie się wyjątkowa i niepowtarzalna, a jego obecność będzie stanowić o otwartości i wysokiej pozycji kulturalnej miasta.

Kompleksowa wymiana chodnika przy Przedszkolu Miejskim nr 1 z oddz. Integracyjnymi w Stargardzie ul. Spichrzowa 6

Mieszkańcy zgłosili projekt, ponieważ zapewni on bezpieczeństwo dzieci podczas drogi do i z przedszkola, w tym dzieci niepełnosprawnych oraz ich rodziców, bezpieczne korzystanie z przejścia dla mieszkańców Stargardu oraz turystów (z powodu bardzo złej nawierzchni chodnika kilkakrotnie zgłaszane były wypadki- potknięcia, urazy po upadkach) oraz poprawi obraz zadbanego miasta.
Muzyczny Park- system nagłośnienia w Parku Popiela

Projekt stanowi element ożywienia przestrzeni parkowej i podniesienia jej atrakcyjności. Głośniki rozmieszczone byłyby wzdłuż alejek spacerowych, ukryte w roślinności. System jest praktycznie niewidoczny i pozwala odtwarzać wysokiej jakości muzykę z cyfrowych nośników tworząc niepowtarzalny urok. Przez głośniki można również odtwarzać koncerty na żywo odbywające się podczas miejskich uroczystości. System nagłośnienia stanowić będzie atrakcję zarówno dla mieszkańców Stargardu jak i odwiedzających Miasto turystów. Odtwarzana muzyka relaksacyjna czy odgłosy przyrody pozwolą jeszcze bardziej skorzystać z korzyści jakie daje przebywanie wśród przyrody – relaksu, odpoczynku. Projekt ze względu na jeszcze małą popularność w kraju niewątpliwie wpłynie na promocję i atrakcyjność miasta.

Planty Stargardzkie - zielone i rodzinne serce Stargardu - naukowy plac zabaw przy Stargardzkim Centrum Nauki oraz gry chodnikowe i plenerowe w stargardzkich parkach

Projekt polegał będzie na ożywieniu przestrzeni parków  tworzących Planty Stargardzkie poprzez utworzenie w części Parku Zamkowego, w sąsiedztwie Stargardzkiego Centrum Nauki - Stargardzkiego Parku Doświadczeń i Nauki - zamontowanie instalacji interaktywnych z dziedziny mechaniki, optyki, akustyki, itp. Każdy bez względu na wiek będzie mógł różnymi zmysłami doświadczać zjawisk przyrodniczych i fizycznych, poprzez zabawę, a przede wszystkim to, że każdy samodzielnie będzie mógł wykonywać eksperymenty. Każde urządzenie musi mieć instrukcję, pod kątem turystów powinna być ona przetłumaczona na język angielski i niemiecki, a nawet (mając na uwadze rynek pracy) rosyjski i ukraiński.  W pozostałych parkach pomysł zakłada umieszczenie na alejkach i innych utwardzonych miejscach gier chodnikowych z masy termoplastycznej ( więcej w załączniku), co na pewno zachęci dzieci, ich rodziców i dziadków do aktywnego i interesującego spędzania czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie rozwinie umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów, rozpoznawania cyfr i liter, znajomość alfabetu, znaków drogowych. Projekt ma objąć również zamontowanie w parkach sprzętów do gier i rozrywki - labirynt, młyńskie koło-chomik oraz zakup gier plenerowych XXL, które mogłyby być używane podczas wszelkiego rodzaju pikników, festynów, zajęć wakacyjnych - takie gry znajdować by się mogły w MAH, np. DOOBLE XXL, chińczyk, Jenga XXL itp.

"Planty z książką" - sieć ogólnodostępnych punktów wymiany książek

Projekt ma na celu upowszechnienie i promocja czytelnictwa, dostęp do książek przez całą dobę, angażowanie mieszkańców we wspólne przedsięwzięcie (idea projektu zakłada m. in. wymienianie się książkami przez mieszkańców). Stworzone zostaną także możliwości zajęć szkolnych w plenerze (wypożyczenie i umieszczanie książek przez dzieci i młodzież, prezentacja idei bookcrossingu). Celem pomysłu jest także kreowanie mody na relaks z książką i włączenie się Stargardu w ogólnopolską i światową inicjatywę bookcrossingu, a także urozmaicenie oferty dla osób korzystających ze stargardzkich parków, wzbogacenie małej architektury o elementy nawiązujące w formie do istniejących już obiektów oraz dodatkowe miejsca odpoczynku.

Rewitalizacja Parku 3 Maja

Korzyści, które wynikają z projektu to bezpieczne i komfortowe korzystanie z parku, niezależnie od warunków pogodowych. Park 3 Maja będzie przystosowany dla każdej grupy wiekowej. Wygodne, utwardzone i odpowiednio szerokie ścieżki będą idealne na spokojne spacery oraz dla tych aktywnie spędzających czas. Projekt przewiduje miejsce do spędzenia czasu w większym gronie, służyłyby do tego odpowiednio przygotowane ławki z niewielkim zadaszeniem.

Szkoła przy ul. Popiela 2 pięknieje - II etap inwestycji- budowa placu zabaw przy Zespole Szkół w Stargardzie oraz rozszerzenie oferty rekreacyjno-sportowej

Zadanie przewiduje ukończenie inwestycji finansowanej w ramach SBO 2018- poprawa bezpieczeństwa poprzez usunięcie nierównej nawierzchni betonowej oraz przygotowanie podłoża wokół placu zabaw- w części wysianie trawą i montaż ławek, w części wykonanie nowej nawierzchni z płyty ażurowej: stworzenie strefy relaksu dla mieszkańców, zwiększenie atrakcyjności i walorów estetycznych. Celem jest poprawa bezpieczeństwa, dostępności oraz walorów estetycznych przestrzeni publicznej przy sali gimnastycznej, poprawa dostępności i usunięcie barier architektonicznych przed budynkiem sali gimnastycznej: nierównej nawierzchni betonowej, schodów i murków, ułożenie nowej nawierzchni oraz rozszerzenie oferty rekreacyjno-sportowej poprzez montaż stołów don gry w tenisa stołowego.

Tablice Dynamicznej Informacji Pasażerskiej jako narzędzie wspomagające dostępność do Komunikacja Miejskiej w Stargardzie- przystanki autobusowe przy ul. Staszica, Staszica LO, Kazimierza Wielkiego, Kazimierza Wielkiego Ratusz

Tablice Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, mają za zadanie komunikować pasażera oczekującego na przystanku za pomocą komunikatów głosowych i świetlnych, o rzeczywistym przyjeździe autobusy wybranej przez siebie linii, z uwzględnieniem ewentualnego opóźnienia podczas dużego nasilenia ruchu w mieście. Tablice przedstawiać będą faktyczne czasu przyjazdu według aktualnego położonego pojazdów, a nie według rozkładu jazdy. System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wpływa na bardziej harmonijne działanie transportu publicznego i zapewnia pasażerowi (osobie pracującej, turyście, dziecku, emerytowi lub osobie niepełnosprawnej w tym niedowidzącej) wiarygodną informację o przyjazdach autobusów podczas swoich codziennych podróży.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja