To pomysł na usprawnienie parkowania. SOP pilotażowo zostanie uruchomiona w pięciu miejscach. Zostawiając auto w jednej z tych lokalizacji, trzeba będzie ustawić specjalny zegar – do odbioru za darmo dla posiadaczy Stargardzkiej Karty Mieszkańca – albo napisać godzinę swojego przyjazdu na kartce i umieścić ją za szybą.
– Problemy z parkowaniem dotyczą chyba wszystkich miast w Polsce. W Stargardzie tylko w ostatnich latach wybudowaliśmy około 900 miejsc postojowych, a w trakcie jest Park&Ride na kolejnych 300 aut. Widzimy jednak, że to wciąż za mało. Wszystko to oraz liczne sygnały mieszkańców, ale i ich jednoczesny sprzeciw dla wprowadzenia płatnego parkowania skłoniło mnie i moich współpracowników do poszukiwania kompromisowego rozwiązania. W mojej ocenie takim właśnie jest Strefa Ograniczonego Parkowania – darmowa, ale powodująca rotację samochodów – mówi prezydent Rafał Zając.
Gdzie będzie SOP?
Od 23.08. (poniedziałek) parkowanie ograniczone do dwóch godzin będzie obowiązywało w tych miejscach:
– ul. Skarbowa – po stronie sklepu monopolowego, kwiaciarni i kebabu (budynek ul. S. Czarnieckiego 9),
– ul. Skarbowa – naprzeciwko Zespołu Szkół nr 1,
– ul. S. Wyszyńskiego – po stronie Agrofirmy Witkowo,
– ul. S. Czarnieckiego – po stronie Urzędu Miejskiego,
– parking za Centrum Handlowym Rondo.
Wszystkie lokalizacje zostaną oznaczone znakami informacyjnymi D-18a i tabliczkami T-0.
– Do pilotażu specjalnie wybraliśmy parkingi w pobliżu Urzędu Miejskiego i Starostwa, ale też sklepów oraz lokali usługowych. To właśnie tam niejednokrotnie kierowcy mają problem z zostawieniem samochodu, żeby załatwić swoje sprawy. SOP w tym rejonie obejmiemy blisko 170 miejsc, ale uspokajam, że prawie 250 kolejnych wciąż będzie działało bez ograniczenia czasowego – mówi prezydent Rafał Zając.
Jak się przygotować do SOP?
Trzeba pamiętać, że parkowanie ograniczone czasem ma obowiązywać od poniedziałku do piątku od 9:00 do 17:00. SOP nie będzie działać w weekendy i dni ustawowo wolne od pracy.
Zostawiając samochód w Strefie Ograniczonego Postoju trzeba będzie ustawić czas przyjazdu na karcie zegarowej umieszczonej w widocznym miejscu za przednią szybą. Można też napisać na kartce godzinę dotarcia na postój. Od tego momentu zostaną nam 2 godziny na załatwienie swoich spraw. Po tym okresie trzeba zwolnić miejsce. Przestrzegania czasu ma pilnować Straż Miejska. Jego przekroczenie może skutkować mandatem. SOP nie dotyczy jednośladów i miejsc dla osób z niepełnosprawnościami.
Posiadacze Stargardzkiej Karty Mieszkańca i samochodu zupełnie za darmo będą mogli odebrać własną kartę zegarową w:
– Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego, ul. S. Czarnieckiego 17 (poniedziałek – piątek od 8:00 do 16:00),
– Urzędzie Miejskim, Ratusz na Rynku Staromiejskim 1 (poniedziałek – piątek od 8:00 do 16:00),
– kasie Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego, ul. Towarowa 2 (poniedziałek – piątek od 6:00 do 18:00; soboty, niedziele i święta od 8:00 do 16:00).
Bez SKM zegar za szybę w aucie będzie do kupienia w kasie ZCP.
O rozpoczęciu wydawania i sprzedaży kart zegarowych poinformujemy wkrótce na www.stargard.eu i facebookowym profilu miasta.
– Mam nadzieję, że w najbliższych miesiącach rotacja samochodów stanie się większa, a cały projekt ułatwi codzienne funkcjonowanie wielu stargardzianom. Jeśli ten pilotaż przebiegnie pomyślnie, to będziemy zmierzać w kierunku rozszerzania Strefy Ograniczonego Postoju w innych miejscach w Stargardzie – zapowiada prezydent Rafał Zając.
ul. S. Czarnieckiego – po stronie Urzędu Miejskiego
ul. S. Czarnieckiego – po stronie Urzędu Miejskiego
parking za Centrum Handlowym Rondo
parking za Centrum Handlowym Rondo
ul. Skarbowa – po stronie sklepu monopolowego, kwiaciarni i kebabu (budynek ul. S. Czarnieckiego 9)
ul. Skarbowa – po stronie sklepu monopolowego, kwiaciarni i kebabu (budynek ul. S. Czarnieckiego 9)
ul. Skarbowa – naprzeciwko Zespołu Szkół nr 1
ul. Skarbowa – naprzeciwko Zespołu Szkół nr 1
ul. S. Wyszyńskiego – po stronie Agrofirmy Witkowo
ul. S. Wyszyńskiego – po stronie Agrofirmy Witkowo
Zdjęcia: UM w Stargardzie