Już niedługo Stargardzkie Centrum Nauki będą mogli odwiedzić pierwsi stargardzianie.
Stargardzkie Centrum Nauki "FILARY"- tak będzie się nazywał nowy obiekt popularyzujący naukę, który powstał w Stargardzie przy ul. Bolesława Chrobrego 21. Budynek jest już ukończony, trwają jeszcze prace związane z instalacją dekoracji, multimediów i wyposażeniem sal w eksponaty. Prace przygotowawcze przed otwarciem Stargardzkiego Centrum Nauki powoli zbliżają się ku końcowi. Pierwsi stargardzianie będą mogli sprawdzić ofertę placówki już we wrześniu. Będzie to pierwsze i jak na razie jedyne miejsce tego typu w naszym mieście.
Otwarcie dla zwiedzających już we wrześniu
Ernest Warych, Kierownik Stargardzkiego Centrum Nauki zapowiada, że placówka będzie uruchomiona do końca września. - Czeka nas jeszcze mnóstwo pracy, ale jesteśmy przekonani, że pierwsze wizyty pilotażowe rozpoczniemy już ze startem roku szkolnego, a pod koniec września otworzymy SCN dla zwiedzających- zapowiada Ernest Warych. - Mamy już zaplanowane godziny otwarcia, ceny biletów oraz ofertę dodatkową, na przykład urodzinową. Wkrótce wszystkie informacje będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej, scn-filary.pl- dodaje. Kulisy prac zespołu SCN odsłania Zastępczyni Kierownika, Joanna Cupak. - W tej chwili zajmujemy się zamawianiem mebli, instalacją biletomatów, wyposażaniem sklepiku. Niedługo rozpoczniemy też rekrutację osób, które mogłyby dołączyć do naszego zespołu- mówi.
O tym, skąd się wzięła nazwa Stargardzkiego Centrum Nauki "FILARY" opowiada Małgorzata Kowcun, specjalistka ds. marketingu. - Długo szukaliśmy punktu wspólnego między fabułą wieków średnich, a naukowymi eksponatami i innowacyjnością, z jaką będą stykać się nasi odwiedzający - tłumaczy Małgorzata Kowcun. - Ostatecznie uznaliśmy, że wszystkie te trzy wartości są jednakowo ważne dla istnienia SCN. Historia, nauka i innowacje - stanowią filary jego funkcjonowania. W ten sposób znaleźliśmy idealną nazwę własną: FILARY. Dzięki niej Centrum wyróżni się pośród podobnych placówek, będzie kojarzone z nowoczesnością i otwartością. Nazwa świetnie harmonizuje też z unikatową architekturą budynku- dodaje.
Takich wystaw w Stargardzie jeszcze nie było
Głównymi odbiorcami interaktywnej wystawy Stargardzkiego Centrum Nauki będą uczniowie od 2 do 8 klasy szkoły podstawowej. Nie ma jednak wątpliwości, że będzie ona atrakcyjna również dla młodszych dzieci, a także dla osób dorosłych. W budynku na powierzchni ponad 900 m2 znajdzie się 55 niepowtarzalnych eksponatów. Fabuła wystawy odwołuje się do historii miasta i jego mieszkańców. Przywołuje historię kupieckiego, warownego miasta, aktywnego członka Hanzy, słynącego z gotyckiej architektury. Każda kondygnacja ma odrębną tematykę - „Kupcy”, „Wojowie”, „Budowniczowie”, „Innowatorzy”. W wybudowanym budynku powstaną stałe i zmienne elementy programowe. W ramach stałych elementów programowych będzie wystawa stała, zajęcia warsztatowe w pracowni informatyczno-robotycznej oraz prezentacje i pokazy popularnonaukowe. Do zmiennych elementów będą należały ekspozycje czasowe, wykłady i spotkania z przedstawicielami nauki i techniki oraz konkursy i szkolenia. Centrum niewątpliwie przyczyni się do wzbogacenia wiedzy uzyskanej w szkołach oraz rozwijania myślenia i kreatywności.
Do odwiedzin Stargardzkiego Centrum Kultury zachęca Dyrektor Ernest Warych. - Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy gościć tutaj setki odwiedzających ze Stargardu i okolic, a także z całej Polski i zagranicy! Już dziś zapraszamy wszystkich na Festyn Naukowy, którym jesienią inaugurujemy otwarcie FILARÓW!- podkreśla.
Wyjątkowy projekt z dofinansowaniem
Prace nad Stargardzkim Centrum Nauki rozpoczęły się już w 2017 roku. Projekt, współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, miał na celu odtworzenie i zachowanie zabytkowej kamienicy przy ulicy Chrobrego 21, znajdującej się na obszarze rewitalizacji Gminy Miasta Stargard.
Od kilku lat Stargardzkie TBS wspólnie z Miastem czynili starania, żeby zrewitalizować budynek zabytkowej kamienicy usługowej przy ul. Chrobrego 21, która ze względu na zły stan techniczny została wyłączona z użytkowania. Odbudowa kamienicy przy ulicy Chrobrego 21 to ważny ślad dawnej tożsamości miasta. W związku ze znaczącą degradacją obiekt jest rekonstruowany z odtworzeniem historycznego kształtu i detalu elewacji wzdłuż ulic Chrobrego i Kasztelańskiej oraz zachowaniem zabytkowego fragmentu sieni wejściowej. Wnętrza obiektu zaprojektowano, eksponując odtwarzane elementy substancji zabytkowej i podporządkowane im elementy współczesne konstrukcji i instalacji.
Wszelkie informacje można znaleźć już dziś na stronie internetowej: scn-filary.pl oraz na profilu facebookowym facebook.com/scn-filary.
Źródło foto: Urząd Miasta Stargard