Dzisiaj jest: 31.7.2021, imieniny: Ignacego, Lodomiry, Romana

Co dzieje się na przebudowie stacji PKP i wiaduktu przy Wyszyńskiego?

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Wielu stargardzian obserwuje postęp prac przy inwestycji przebudowy stacji PKP i wiaduktu przy ul. Wyszyńskiego.

Co dzieje się na przebudowie stacji PKP i wiaduktu przy Wyszyńskiego?

Sprawdziliśmy, co aktualnie się tam dzieje.

Przebudowa stacji PKP i wiaduktu przy ul. Wyszyńskiego przysparza wielu emocji mieszkańcom Stargardu. Grupą, która szczególnie obserwuje postęp prac w tym rejonie miasta są kierowcy, którzy przez zmianę organizacji ruchu muszą tkwić w sporych korkach. Inwestycja ma spore opóźnienia, które wciąż się pogłębiają. Powodem są problemy organizacyjne firmy wykonującej prace związane z pozyskaniem pracowników i sprzętu.

Jak wygląda sytuacja?

Na przebudowywanej obecnie części wiaduktu przy ulicy Wyszyńskiego w Stargardzie zakończono betonowanie podpór oraz zamontowano konstrukcje stalowe przęseł. - Następnie prowadzone będą prace związane ze zbrojeniem i betonowaniem konstrukcji przęseł- informuje Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przy obiekcie postępuje m.in. budowa przejścia pod torami oraz peronu trzeciego. Roboty prowadzone są przy utrzymaniu ruchu pociągów. - Wykonawca planuje otwarcie przejazdu pod wiaduktem do końca lipca bieżącego roku. W październiku konieczne będzie jeszcze tymczasowe zamknięcie ruchu ze względu na prace m.in. przy ścianach oporowych w ciągu ulicy Szczecińskiej. Zakończenie zasadniczych prac planowane jest do końca 2022 roku- dodaje Bartosz Pietrzykowski.

Nie tylko wiadukt

Równolegle z przebudową wiaduktu kolejowego łączącego ul. Wyszyńskiego z ul. Szczecińską, powstaje nowe Lokalne Centrum Sterowania w Stargardzie. Budynek, w którym będzie mieściło się Lokalne Centrum Sterowania jest obecnie w stanie surowym zamkniętym. Zakończono prace konstrukcyjne, gotowe są ściany oraz stolarka okienna i drzwiowa. W budynku montowane są instalacje oraz trwa tynkowanie. LCS w Stargardzie będzie miejscem, w którym po zakończeniu modernizacji linii kolejowej Poznań Główny- Szczecin Dąbie, system komputerowy pod nadzorem dyżurnych ruchu będzie sterował ruchem kolejowym na odcinku między Krzyżem a Szczecinem Dąbiem. - Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo ruchu pociągów- informuje Bartosz Pietrzykowski z PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Inwestycja w kolej

Przebudowa stacji PKP i wiaduktu na ulicy Wyszyńskiego w Stargardzie realizowana jest w ramach wartej ponad 4 miliardy złotych modernizacji linii Poznań- Szczecin, współfinansowanej z programu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Efektem inwestycji na trasie ze Szczecina do Poznania będzie zwiększenie prędkości pociągów do 160 km/h. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń najszybsze pociągi pojadą między stolicami Wielkopolski i Pomorza Zachodniego nawet o około 50 minut krócej, poniżej 2 godzin. Zwiększy się komfort podróży i dostęp do kolei. Bezpieczeństwo poprawią nowe Lokalne Centra Sterowania w Poznaniu i Stargardzie. Pasażerowie zyskają nowe perony na 32 stacjach i przystankach. Wyższe platformy ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągów i umożliwią korzystanie z kolei także osobom mającym trudności z poruszaniem się. Komfort zapewni między innymi antypoślizgowa nawierzchnia wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących, zadaszenie, ławki i jasne oświetlenie.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
15. Maraton MTB. GALERIA. Cz. 2