Dzisiaj jest: 27.4.2024, imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

Startuje Budżet Obywatelski 2022, do rozdania ponad 2 mln zł

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Rusza tegoroczna edycja Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Startuje Budżet Obywatelski 2022, do rozdania ponad 2 mln zł

Rusza tegoroczna edycja Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Do rozdysponowania na pomysły mieszkańców przeznaczono 2,1 mln zł. Każdy mieszkaniec miasta może zgłosić swoją propozycję na przeznaczenie środków. Jak to zrobić?

Z powodu pandemii SARS-CoV-2 Stargardzki Budżet Obywatelski miał roczną przerwę. W tym roku miejscy urzędnicy podjęli decyzję, że mieszkańcy Stargardu ponownie mogą decydować o wydatkach z budżetu miasta. Do dyspozycji jest 2 100 000 zł.  Jak informuje Zdzisław Rygiel, Sekretarz Miasta, ideą budżetu obywatelskiego jest włączenie mieszkańców do dyskusji na temat priorytetów społeczności lokalnej z perspektywy jej wspólnego dobra, do analizy z perspektywy swojego najbliższego otoczenia, ale także i całego miasta. Stargardzki Budżet Obywatelski, realizowany od roku 2013, umożliwia stargardzianom bezpośrednie uczestnictwo w projektowaniu części lokalnych wydatków.

Mieszkańcy Stargardu mając oddaną do dyspozycji określoną część budżetu Miasta Stargard, rekomendują na jakie projekty, w tym inwestycyjne, środki te powinny być przeznaczone. Mają oni tym samym wpływ na zmiany w swoim mieście i poczucie odpowiedzialności za przestrzeń, w której żyją. Jest to mechanizm partycypacji społecznej, angażujący stargardzian do czynnego udziału w sprawach samorządowych. To także element integracji społeczności lokalnej, która poznaje swoje potrzeby i wzajemnie motywuje się do działania. To wszystko buduje poczucie lokalnej tożsamości i wspólnoty, podnosi także poziom zaufania mieszkańców do władz samorządowych.

Zgłaszanie projektów

We wtorek, 6 lipca, uruchomione zostanie zgłaszanie projektów mieszkańców. Mogą oni wspólnie zdecydować na co przeznaczyć pieniądze. Wystarczy zgłosić zadanie i mieć realny wpływ na rozwój miasta. Być może zgłoszony pomysł zostanie zrealizowany w 2022 roku. Nie byłoby Budżetu Obywatelskiego, gdyby nie ciekawe i potrzebne pomysły mieszkańców. Zgłoszenie zadań do Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego jest bardzo proste.

Projekt zadania może złożyć każdy mieszkaniec Miasta. Nawet osoba, która nie ukończyła 18. roku życia ma szansę zgłoszenia swojego pomysłu, ale do składanego projektu musi dołączyć pisemną zgodę rodzica. Projekty zadań należy składać na formularzu udostępnionym na stronie Urzędu Miasta. Wypełnia się w nim dane dotyczące nazwy projektu, jego lokalizacji, dane wnioskodawcy, opis propozycji zadania, szacowane koszty inwestycji oraz kalkulację rocznych kosztów jej utrzymania, przewidywaną grupę odbiorców, korzyści wynikające z realizacji projektu i podpis. Projekty należy składać w Urzędzie Miejskim przy ul. Hetmana Stefana Czarnieckiego lub za pośrednictwem platformy internetowej, poprzez zarejestrowanie się do elektronicznego systemu obsługi SBO. Do projektu trzeba dołączyć listę z podpisami min. 30 mieszkańców, niezależnie od obszaru zamieszkania.

Co będzie działo się dalej?

Prezydent Miasta Stargard ustalił już harmonogram wdrażania i realizacji SBO 2022 zawierający terminy rozpoczęcia i zakończenia przyjmowania zgłoszeń projektów, głosowania i ogłaszania wyników. Zgłaszanie projektów do Budżetu Obywatelskiego będzie odbywało się od 6 do 18 lipca. Od 19 do 30 lipca nastąpi weryfikacja zgłoszonych projektów, a ogłoszenie listy projektów poddanych pod głosowanie będzie miało miejsce do 13 sierpnia. Głosowanie odbędzie się w dniach od 16 do 31 sierpnia. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi do 30 września 2021 r.

Do projektu budżetu na rok 2022 zostaną wpisane pomysły, które uzyskały najwięcej głosów. W sytuacji, gdy realizacja zadania nie jest możliwa z powodu niewystarczających środków finansowych, dopuszcza się, za zgodą wnioskodawcy, proporcjonalne zmniejszenie wartości i zakresu inwestycji. W przypadku braku zgody wnioskodawcy na zmniejszenie wartości i zakresu robot, jego propozycję zajmuje następna w kolejności propozycja, której wartość oszacowano w granicach kwoty pozostałej do dyspozycji. eśli w ostatecznych wynikach pojawią się propozycje, które zdobyły jednakową ilość głosów, a suma dostępnych środków jest niewystarczająca, by zrealizować oba, do wykonania kierowany jest ten, który wymaga poniesienia większych nakładów finansowych.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
20. urodziny Niedzielnych Spotkań Historycznych. Fotorelacja