Dzisiaj jest: 18.6.2021, imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

Siedliska i gatunki przyrodnicze objęte monitoringiem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!

Monitoring gatunków i siedlisk przyrodniczych rozpoczynają służby Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Siedliska i gatunki przyrodnicze objęte monitoringiem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

na gruntach leśnych, pozaleśnych oraz wodach i gruntach objętych wszystkimi formami własności na terenie całego kraju. Prace obserwacyjno- pomiarowe prowadzone będą w ramach państwowego Monitoringu Środowiska, finansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 

Informując o rozpoczęciu prac obserwacyjno- pomiarowych, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podkreśla, że będą one prowadzone na gruntach wielu właścicieli nieruchomości- osób fizycznych  oraz  firm, instytucji czy państwowych podmiotów  lub osób prawnych. Wszystkich zobowiązano do wspierania działań prowadzonych przez wykonawców, co korzystnie wpłynie na poziom samego monitoringu.
 

Prace obserwacyjno- pomiarowe gatunków i siedlisk realizowane są w ramach trzech projektów: Monitoringu gatunków zwierząt z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk Natura  2000. Jego wykonania w latach 2020- 2022 podjął się Instytut Ochrony Przyrody PAN
 

Kolejny to monitoring gatunków roślin- także z uwzględnieniem obszarów ochrony siedlisk NATURA 2000 w 2021 r . Jego wykonawcą jest od marca 2021 r. firma KRAMEKO Sp. z o.o.

Trzeci projekt stanowi o monitoringu siedlisk przyrodniczych- również z uwzględnieniem specjalnych obszarów ochrony siedlisk NATURA 2000 w 2021 r., którego wykonawcą jest konsorcjum tworzone przez Instytut Badawczy Leśnictwa, Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Instytut Ochrony Przyrody PAN oraz Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut badawczy i TAXUS IT Sp. z o.
 

Zakres monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych objętych umowami, razem z liczbą przewidzianych stanowisk do monitoringu, dostępny jest pod adresem:

http://siedliska.gios.pl/pl/monitoring/lokalizacja-stanowisk
 

Ponadto w latach 2021- 2022 kontynuowany będzie Monitoring Ptaków Polski, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów NATURA 2000. Wykonawcą zadania jest konsorcjum Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków oraz Muzeum Instytutu Zoologii PAN. Informacje o projekcie dostępne są również na stronie: https://monitoringptakow.gios.gov.pl/

Natomiast wyniki wszystkich badań udostępniane są na regularnie aktualizowanym portalu mapowym, dostępnym pod adresem: http://monitoringptakow.gios.gov.pl/PM-GIS
 

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prosi zatem właścicieli gruntów i lasów, które nie stanowią własności Skarbu Państwa o wsparcie wykonawców w pracach, związanych z projektem Państwowego Monitoringu Środowiska, przede wszystkim zaś umożliwienie osobom upoważnionym przez poszczególnych wykonawców do wykonania pomiarów i obserwacji. Samorządy gmin i powiatów zostały również zobowiązane do udzielenia ewentualnej pomocy oraz wsparcia wykonawcom monitoringu, przede wszystkim w sferze uzyskania zezwoleń potrzebnych do przeprowadzenia zaplanowanych prac.
 

Foto: widok z wieży widokowej w Ińskim Parku Krajobrazowym.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
ArtFestiwal 2021. Photos by Anna Wardal. Cz.2