Dzisiaj jest: 3.12.2021, imieniny: Hilarego, Franciszki, Ksawery

Tyle płaci się za pracę w Unii Europejskiej i w Polsce

Dodano: 8 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Według najnowszych danych Eurostatu, w UE przeciętna godzina pracy kosztuje 28,5 euro, zaś w samej strefie Euro – 32,3 euro.

Tyle płaci się za pracę w Unii Europejskiej i w Polsce

Polska ze swoją stawką w okolicach 11 euro jest wśród krajów o najniższych płacach.

Dane z Eurostatu jasno pokazują, gdzie w Europie koszty pracy są najniższe i najwyższe. Te dane jasno prezentują charakterystykę zarobków według położenia geograficznego. Najlepiej zarabiają na zachodzie Europy i w Skandynawii, najgorzej w części południowo - wschodniej.

Gdzie są najniższe godzinowe koszty pracy?

  • Bułgaria – 6,5 euro,

  • Rumunia – 8,1 euro,

  • Węgry – 9,9 euro.

A gdzie najwyższe?

  • Dania – 45,8 euro,

  • Luksemburg – 42,1 euro,

  • Belgia – 41, euro

Co wpływa na wspomniane godzinowe koszty pracy? Oprócz wynagrodzenia, są to pozostałe koszty pozapłacowe (składki i inne dodatki).
Polska ze swoim wynikiem na poziomie 11 euro, oprócz Bułgarii, Węgier i Rumunii, wyprzedza także Chorwację, Litwę oraz Łotwę. Nas wyprzedzają takie tuzy jak Cypr, Estonia, Czechy czy Słowacja.
W zdecydowanej większości państw UE czy strefy Euro koszty te rosły względem ubiegłego roku. Niższe są tylko w Chorwacji (-1,0 proc.), na Cyprze (-2,7 proc.), w Irlandii (-2,7 proc.) oraz na Malcie (-4,7 proc.).
Największy wzrost odnotowano w Portugali (+8,6), na Węgrzech (+7,9), Bułgarii (+7,8), Litwie (+7,5), Czechach (+7,4) oraz Rumunii (+7,2) i na Słowacji (+7,0).

 

Najedź kursorem, kliknij i powiększ


 

Źródło grafiki: EUROSTAT

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Rodzinny Poranek Muzyczny - Na ludową nutę. GALERIA