Dzisiaj jest: 22.6.2021, imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza

Rządowe pieniądze tylko dla trzech gmin

Dodano: 3 miesiące temu Autor:
Redakcja poleca!

Zakończył się konkurs Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rządowe pieniądze tylko dla trzech gmin

W powiecie stargardzkim pieniądze trafią tylko do gminy Dobrzany, Stara Dąbrowa i Chociwel.

68 717 532 zł trafią do województwa zachodniopomorskiego w ramach kolejnego konkursy Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Dzięki wsparciu samorządy będą mogły zrealizować ważne inwestycje. Z założenia mają być one bliskie ludziom, np. budowa żłobków, przedszkoli czy remont dróg. W powiecie stargardzkim wsparcie otrzymają trzy gminy. Nadal nieznane są kryteria, według których rząd przyznaje dotacje. O pieniądze ubiegały się wszystkie samorządy z naszego powiatu.

Gmina Dobrzany otrzyma 2 100 000 zł na przebudowę ul. Spółdzielczej. W ramach inwestycji powstanie nowa jezdnia, chodniki i zieleńce na odcinku 600 m. Pojawi się nowe oświetlenie uliczne w technologii LED oraz kanalizacja deszczowa. Do gminy Stara Dabrowa trafi 800 000 zł na budowę świetlicy kontenerowej o pow. ok. 700 m2 wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną w miejscowości Białuń oraz Kicko. Świetlica będzie miała budowę parterową, będzie zaopatrzona w wodociąg i kanalizację oraz ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi. Gmina Chociwel otrzyma 1 500 000 zł, chociaż wnioskowała o 4 000 000 zł. Zamierza je przeznaczyć na przebudowę oczyszczalni ścieków w aglomeracji Chociwel. Gmina ma podpisaną umowę na dofinansowanie projektu z Urzędem Marszałkowskim, w ramach której otrzyma dofinansowanie do 3 584 870,37 zł. Po opracowaniu programu funkcjonalno-użytkowego uwzględniającego wzrost cen spowodowany pandemią COVID-19 okazało się, że koszt inwestycji może wynieść około 9 milionów złotych. Gminie zależy, aby zwiększona została liczba ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków zgodnego z wymogami unijnymi.

RFIL to program bezzwrotnego wsparcia dla samorządów, których przychody zostały uszczuplone przez pandemię. Pieniądze pochodzą z funduszu COVID-19. To także ogromny impuls inwestycyjny dla regionów. Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Do tej pory w ramach wszystkich naborów prowadzonych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych gminy złożyły łącznie 21 370 wniosków. Program w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości. Jednym z celów wsparcia jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju. Pieniądze z RFIL trafiły np. do Szczecina, Koszalina, Łodzi, Warszawy, Krakowa czy Poznania, ale też niewielkich miejscowości – nierzadko do tych gmin, które były niedoinwestowane w poprzednich latach. RFIL to wsparcie nie tylko dla samorządów, ale też firm, które realizują inwestycje oraz samych mieszkańców – użytkowników nowych dróg, parków czy osób korzystających z obiektów turystyczno-rekreacyjnych.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Dni Stargardu 2021. Photos by Anna Wardal