Dzisiaj jest: 22.11.2024, imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka

Akcja Żonkile! Trwają zapisy na warsztaty historyczno-artystyczne.

Dodano: 4 lata temu
Redakcja poleca!

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie dołączył do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Akcja Żonkile! Trwają zapisy na warsztaty historyczno-artystyczne.

? w a r s z t a t y d l a d z i e c i

 

Warsztaty historyczno-artystyczne dla dzieci odbędą się w sobotę, 17 kwietnia w godz. 10:00-13:30! Zapraszamy wszystkie dzieci i młodzież aby dołączyli do ogólnopolskiej akcji. Co nas czeka? Cały plan poniżej!

 

Warsztaty odbywać się będą w małych grupach, zgodnie z procedurą zapewniającą bezpieczeństwo w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19. Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy: od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-16:00 pod numerem telefonu: 91 834 43 01.

 

? o a k c j i

 

Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu w getcie warszawskim. Akcja „Żonkile” została zainicjowana w 2013 r. przez Muzeum POLIN z okazji 70. rocznicy powstania w getcie. Tego dnia tysiące wolontariuszy zarówno w Warszawie jak i wielu polskich miastach rozdaje tysiące papierowych żonkili. Każdy mieszkaniec polskich miast i miasteczek mogą uczcić pamięć wydarzeń z 1943 r. wykonując prosty gest – przypinając mały, żółty kwiat do swojego ubrania. Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć".

 

? a k c j a w S t a r g a r d z i e

 

Młodzieżowy Dom Kultury w Stargardzie dołączył do ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W Stargardzie akcja odbędzie się po raz pierwszy i zostanie rozbudowania o uczczenie pamięci byłych mieszkańców Stargardu wyznania mojżeszowego. Uczestnicy warsztatów, zaproszeni goście jak i mieszkańcy Stargardu poza wykonaniem symbolicznego żonkila będą mogli wziąć udział w wyjątkowych inicjatywach.

 

? PIĄTEK, 16-30.04.2021, 8:00-18:00 | s t a r g a r d z k a m a c e w a

 

Dziś pojedyncze ocalałe macewy znajdują się na Starym Cmentarzu Komunalnym i w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Stargardzie. Dzięki życzliwości stargardzkich muzealników część jednej z nich można będzie zobaczyć w Galerii Kominkowej MDK Stargard. Jest wysoce prawdopodobne, że macewa znajdowała się na cmentarzu żydowskim w Stargardzie. Galerię Kominkową zdobić będą plansze z ręcznie przepisaną modlitwą w języku hebrajskim.

 

? PIĄTEK, 16.04.2021 | s t r e f a p a m i ę c i

 

Przedstawiciele MDK Stargard wraz z pracownikami Książnicy Stargardzkiej zasadzą symboliczne żonkile na terenie tymczasowej siedziby Książnicy. Na terenie przy Wojska Polskiego 2 znajdował się cmentarz żydowski w Stargardzie. Założony w II połowie XVIII wieku o powierzchni ok. 0,5 ha. Przy cmentarzu znajdowała się kaplica. Cmentarz został zniszczony w czasie nocy kryształowej w 1938. Z bibliotekarzami pochylimy się wspólnie nad historią miejsca.

 

? SOBOTA, 17.04.2021 | a k c j a s p o ł e c z n o – e d u k a c y j n a Ż o n k i l e

 

10:00 | s t r e f a a r t y s t y c z n a

 

Pod okiem artystów i plastyków uczestnicy wykonają symboliczne żonkile. Podczas warsztatów grupa fotograficzna działająca w Młodzieżowym Domu Kultury stworzy okolicznościowe studio fotograficzne, w którym uczestnicy przy ściance będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie wraz z wykonanym przez siebie symbolem. Wszystkie zdjęcia trafią na naszą stronę internetową a także portal społecznościowy dzięki czemu dołączymy do ogólnopolskiej akcji „Łączy nas pamięć”.

 

12:30 | s t r e f a n a u k o w a

 

Pracownik Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie odkryje nam nie tylko historię wyjątkowego miejsca przy ul. Spichrzowej ale także wprowadzi nas w niezwykły i nieznany świat przedwojennej, stargardzkiej dzielnicy żydowskiej.

 

13:00 | s t r e f a p a m i ę c i NOWA SYNAGOGA
 

Główną część obchodów rozpocznie Nailah Vitha, stypendystka Prezydenta Miasta Stargard, która w języku hebrajskim zaśpiewa w miejscu dawnej synagogi modlitwę Awinu Malkenu. Uczestnicy warsztatów razem spotkają się na terenie zielonym w miejscu dawnej synagogi przy ul. Spichrzowej i stworzą „ogród pamięci”. Tym symbolicznym gestem uczcimy pamięć dawnych stargardzian pochodzenia żydowskiego, którzy w znacznym stopniu tworzyli historię i mieli wpływ na rozwój naszego miasta. Symbolicznego żonkila pozostawią m.in. przedstawiciele Prezydenta Miasta Stargard, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie, społeczności różnych wyznań, stargardzkich szkół i placówek oraz zaproszeni goście.

 

14:00 | s t r e f a p a m i ę c i

 

Uczestnicy z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej nr 3 udadzą się przed sąsiadujący z ich placówką budynek przy ul. Mickiewicza gdzie znajdowała się nieistniejąca Stara Synagoga w Stargardzie. Była to pierwsza główna synagoga gminy żydowskiej w Stargardzie. Stargardzka gmina żydowska w Stargardzie długo musiała czekać na swoją własną świątynię. Wcześniej nabożeństwa odbywały się w prywatnych mieszkaniach i wynajmowanych pomieszczeniach. Pierwsza wzmianka o synagodze w Stargardzie pochodzi z roku 1842. Powstała ona w budynku dzisiejszego sklepu z zabawkami przy ulicy Mickiewicza. W latach 1851 i 1857 synagoga została rozbudowana, w 1859 r. odnowione zostało wnętrze.

Młodzieżowy Dom Kultury

Źródło: Młodzieżowy Dom Kultury
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Retro Gaming w SCN FILARY. Fotorelacja