Dzisiaj jest: 28.1.2022, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Ile zarabiają mieszkańcy Stargardu?

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego mieszkańcy Stargardu znajdują się w najwyższej grupie badania mediany przychodów w 2018 r. według gmin w kraju.

Ile zarabiają mieszkańcy Stargardu?

Czy stargardzianie czują to w swoich portfelach?

Jeszcze do niedawna bezrobocie w Stargardzie spadało, a wynagrodzenia stale rosły. To niewątpliwie efekt działań Miasta dotyczących podmiotów gospodarczych i obszarów inwestycyjnych, a także bardzo dobrej koniunktury globalnej. W okresie obowiązywania dotychczasowej strategii rozwoju miasta rynek pracy cechował się bardzo dobrymi trendami.

W styczniu 2021 roku GUS opublikował wyniki eksperymentalnego badania dotyczącego stratyfikacji dochodowej mieszkańców miast w Polsce na podstawie danych pochodzących ze źródeł administracyjnych. Na podstawie danych pozyskanych z Ministerstwa Finansów określono strukturę dochodów tylko podatników mieszkających w miastach Polski w 2018 roku, którzy byli pracownikami najemnymi. Badanie to wskazuje, że mieszkańcy Stargardu znajdują się w najwyższej grupie. To bez wątpienia wynik ciągłej, aktywnej polityk władz miasta, połączonej z potencjałem lokalizacji (szlaki komunikacyjne, metropolia szczecińska, bliskość morza i granicy z Niemcami).

Dla Stargardu mediana przychodów podatników, dla których zostały złożone do urzędów skarbowych zeznania podatkowe na stosownych formularzach PIT, wyniosła w 2018 roku 31 065,34 zł. Oznacza to, że połowa mieszkańców zarabia poniżej 2 588,78 zł na rękę, a druga połowa- powyżej. To bardzo dobry wynik, zważywszy, że dla całej zbiorowości podatników zamieszkujących we wszystkich polskich miasta mediana wyniosła 33 204,48 zł.

Na pierwszym miejscu w zestawieniu GUS uplasowali się mieszkańcy Warszawy, których mediana przychodów to 48 399 zł rocznie, czyli 4 033 zł miesięcznie. Drugie i trzecie miejsce to należące do aglomeracji warszawskiej Podkowa Leśna (46 396 zł) oraz Łomianki (45 403 zł). Wśród 930 miast w zestawieniu w dwóch mediana zarobków nie przekroczyła 20 tys. rocznie. Są to Mikstat w woj. wielkopolskim (19 583 zł) oraz Prusice w woj. dolnośląskim (19 976 zł).

źródło: Diagnoza sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej na potrzeby strategii "Stargard 2030"

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Twarde Pierniki Toruń. GALERIA