Dzisiaj jest: 29.7.2021, imieniny: Marty, Konstantego, Olafa

Cztery gminy uruchomią nowe połączenia komunikacyjne. Gdzie pojadą autobusy?

Dodano: 5 miesięcy temu Autor:
Redakcja poleca!

Cztery gminy z powiatu stargardzkiego otrzymały dofinansowanie w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych.

Cztery gminy uruchomią nowe połączenia komunikacyjne. Gdzie pojadą autobusy?

W drugim naborze pieniądze trafią do Gminy Suchań, Stara Dąbrowa, Dolice i Marianowo.

Wojewoda zachodniopomorski dysponuje kwotą 47,6 mln zł na dofinansowanie zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. W drugim naborze w ramach Funduszu samorządy złożyły wnioski na łączną kwotę 2,3 mln zł. Dofinansowanie otrzymają także cztery gminy z powiatu stargardzkiego: Suchań, Stara Dąbrowa, Dolice i Marianowo.

- Warunki rządowego dofinansowania są bardzo korzystne- podkreśla Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. - To 3 zł dopłaty do każdego wozokilometra publicznej linii autobusowej. Mamy do wykorzystania jeszcze sporą pulę środków, więc z pewnością będziemy ogłaszać kolejne nabory. Już teraz zachęcam samorządy do analizy siatki połączeń autobusowych na terenie swoich gmin i powiatów i składanie wniosków o dofinansowanie w kolejnych naborach- dodaje Wojewoda.

Gdzie pojadą autobusy?

- W ramach naboru wniosków o objęcie dopłatą z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych wystąpiłam do Wojewody Zachodniopomorskiego o udzielenie dofinansowania w celu możliwości utworzenia linii komunikacyjnej Recz-Suchań-Stargard- informuje Stanisława Bodnar, Burmistrz Suchania. Przedmiotowa linia obsługiwać będzie mieszkańców Recza, Sokolińca, Wapnicy, Nosowa, Suchanówka, Suchania, Sadłowa, Tychowa, Świętego oraz Strachocina. Zgodnie z rozkładem jazdy mieszkańcy tych miejscowości zyskają 7 kursów w ramach przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, tj. 3 połączenia w kierunku Stargardu oraz 4 połączenia w kierunku Recza. Autobusy na trasie Recz-Suchań-Stargard będą kursowały o godz. 6:30, 10:00 i 14:00, a na trasie Stargard-Suchań-Recz o godz. 9:20, 13:00, 14:50 oraz 15:30. Linię komunikacyjną obsługiwać będzie firma Usługi Przewozowe Dąbek Krzysztof. Łączna długość linii to 69,20 km, a dofinansowanie wyniesie 156 219,00 zł.

Alicja Terlikowska, Sekretarz Gminy Stara Dąbrowa informuje, że od marca tego roku zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa dofinansowana z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na trasie Nowa Dąbrowa-Stargard. Jej długość to 34,7 km. Szacowana kwota dopłaty ze środków publicznych do linii wyniesie prawie 309 693,39 zł, z czego 271 805,00  zł będzie stanowić dofinansowanie z Funduszu, 33 520,86  zł planuje się pokryć ze środków Gminy Stara Dąbrowa a 4 367,53 zł z budżetu Gminy Stargard. - Dzięki utworzeniu linii komunikacyjnej skorzystają mieszkańcy Gminy Stara Dąbrowa i Gminy Stargard- mówi Alicja Terlikowska. Dziennie planuje się organizację 5 połączeń. - Nowa linia ma umożliwić mieszkańcom Gminy Stara Dąbrowa i Gminy Stargard dojazd do urzędów, sklepów czy lekarza. Godziny przyjazdów i odjazdów zostały tak zaplanowane, aby rano można było przyjechać do Stargardu, a w godzinach popołudniowych wrócić bez problemu do domu- dodaje Sekretarz Gminy Stara Dąbrowa. Planuje się, że pierwszy kurs wyruszy z Nowej Dąbrowy nad ranem już o 4:50. Kolejne to: 6:20, 8:45, 13:00, 15:30, 17:30. Powrót ze Stargardu będzie możliwy w godzinach: 7:45, 12:00, 14:30, 16:30 i 18:30.

Z dofinansowania skorzysta także Gmina Dolice. Zostaną uruchomione tam dwie linie komunikacyjne. Jedna będzie obsługiwała 3 połączenia tam i z powrotem na trasie Strzebielewo-Dolice, a druga- 9 połączeń tam i z powrotem na trasie Kolin-Warszyn-Płoszkowo. Łączna długość linii to 90,75 km, a dopłata wyniesie 439 389,00 zł. W gminie Marianowo linia komunikacyjna pojedzie trasą Dobrzany-Kępno-Wiechowo-Marianowo-Czarnkowo-Dalewo-Gogolewo-Kiczarowo kolonia. Łączna długość linii to 37,8 km, a dopłata wyniesie 221 364,00 zł.

Czym jest Fundusz rozwoju przewozów autobusowych?

Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym. Pozwala na dofinansowanie przywrócenia lokalnych połączeń autobusowych lub utworzenie nowych. Dzięki temu mieszkańcy, przede wszystkim z mniejszych miejscowości, będą mogli dotrzeć środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych tworzy także możliwość znalezienia pracy w miejscowościach, do których dojazd był dotychczas utrudniony lub niemożliwy.

Źródło grafiki: gov.pl

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
15. Maraton MTB. GALERIA. Cz. 2