Dzisiaj jest: 19.4.2024, imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa

Mieszkańcy Stargardu chętnie oddają krew nawet w czasie pandemii

Dodano: 3 lata temu Autor:
Redakcja poleca!

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie w 2020 roku przeprowadziło 102 akcje poboru krwi na terenie Stargardu.

Mieszkańcy Stargardu chętnie oddają krew nawet w czasie pandemii

Mimo pandemii mieszkańcy chętnie dzielą się tym życiodajnym płynem.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie pobiera krew w siedzibie głównej w Szczecinie oraz w 6 terenowych oddziałach w Drawsku Pomorskim, Gryficach, Kołobrzegu, Koszalinie, Szczecinku i Świnoujściu oraz na ekipach wyjazdowych, w tym w stałych miejscowościach- Stargardzie, Barlinku i Gryfinie. Ekipy organizowane są też doraźnie, w różnych miejscowościach województwa w zależności od zapotrzebowania zgłaszanego przez organizatora.

- Korzystając z możliwości organizowania ekip wyjazdowych docieramy do różnych miejsc, wszędzie tam, gdzie zbierze się odpowiednia ilość chętnych do oddania krwi- informuje lek. Ewa Kłosińska, Dyrektor RCKiK w Szczecinie. Dodaje, że dodatkowo kilka lat temu wprowadzone zostało pobieranie krwi we wskazane soboty w Szczecinie i w Koszalinie, a także dłuższe godziny przyjmowania dawców w niektóre piątki. Wszystko po to, by dopasować się do możliwości i wymagań krwiodawców. - Do naszej siedziby średnio dziennie w 2020 r. zgłaszały się około 92 osoby. Na tą liczbę składają się też krwiodawcy ze Stargardu. Od wielu lat część krwiodawców ze Stargardu i okolic chętnie i często oddaje krew w naszej siedzibie w Szczecinie. Wiele osób łączy tym samym oddawanie krwi z pracą, nauką lub załatwianiem spraw czy zakupami w naszym mieście- dodaje Dyrektor RCKiK.

102 akcje pobierania krwi w Stargardzie

W Stargardzie w 2020 roku zorganizowane były 102 akcje pobierania krwi. Organizowane były one w różnych miejscach miasta z wykorzystaniem ambulansu oraz pomieszczeń stacjonarnych. Oprócz pl. Wolności, na którym regularnie stacjonuje ambulans krew pobierano m.in. w Szkole Podstawowej nr 2, przy ul. Warszawskiej gdzie organizatorem akcji jest Policyjny Klub HDK w Stargardzie, przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we współpracy z organizatorem, którym był Klub HDK PCK Płomyk Stargard przy KP PSP Stargard, w OSiR Stargard oraz przy współpracy z Policyjnym Klubem SHDK RP Stargard.

Jak informuje lek. Ewa Kłosińska dzięki ekipowemu systemowi pobierania możliwe jest dotarcie w nowe punkty miasta, co umożliwia zainteresowanie oddawaniem krwi zupełnie nowych osób, które do tej pory mogły nie wiedzieć o takiej możliwości. Ambulans jest też doskonałym narzędziem promocji honorowego krwiodawstwa. To duży, widoczny, nowoczesny, w pełni wyposażony autobus, którego oznaczenia jednoznacznie wskazują na jego przeznaczenie. Niewątpliwie jest samochodem rzucającym się w oczy i robiącym duże wrażenie, co stanowi element przyciągający zainteresowanych. - Jak już wspomnieliśmy na terenie Stargardu prowadzimy też pobieranie w systemie ekip stacjonarnych, które są inną formą pobierania. Dawcy zgłaszają się do przygotowanych przez organizatora pomieszczeń- dodaje lek. Ewa Kłosińska.

Wyzwania w czasie pandemii

Obecna epidemia niewątpliwie wpłynęła także i na działalność jednostek publicznej służby krwi. Krwiodawcy, tak samo jak inne osoby podlegają izolacji czy kwarantannie, co powoduje, że mimo chęci nie mogą oddać krwi przez pewien okres czasu. - Z naszych obserwacji wynika też, że część osób rezygnuje z oddawania krwi w obawie przed kontaktem z innymi osobami. Wiąże się to z wyzwaniami, przed którymi stoi RCKiK w Szczecinie w 2021 r. Jest to przede wszystkim zabezpieczenie w składniki krwi wszystkich pacjentów województwa zachodniopomorskiego- informuje lek. Ewa Kłosińska. - Poza pandemią i związanym z nią pozyskiwaniem osocza od ozdrowieńców, co robimy cały czas, musimy zapewnić krew i jej składniki wszystkim potrzebującym pacjentom. W szpitalach cały czas przebywają osoby przewlekle chore, przeprowadzane są zabiegi operacyjne, zdarzają się wypadki wymagające szybkiego ratowania życia- dodaje dyrektor RCKiK w Szczecinie. Kolejnym wyzwaniem, jakie stoi przed Centrum Krwiodawstwa jest dotarcie do jak największej ilości osób z promocją Honorowego Krwiodawstwa w warunkach pandemii i związanych z nią licznych ograniczeń mających na celu stworzenie bezpiecznych warunków w kontaktach międzyludzkich.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard i blue. Fotorelacja