Dzisiaj jest: 28.1.2022, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Nadszedł czas rozliczeń. Ty też rozlicz swojego PiTa!

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Od 15 lutego można już składać swoje zeznania podatkowe za 2020 rok poprzez Twój e-PIT.

Nadszedł czas rozliczeń. Ty też rozlicz swojego PiTa!

W dniu startu system nie działał poprawnie, jednak dziś można się już zalogować bez problemu. Sposobów logowania jest kilka. Najprostsze z nich to logowanie przy użyciu Profilu Zaufanego, e-Dowodu oraz konta bankowego (pod warunkiem, że dany bank oferuje taką usługę). Jeśli nie ma możliwości skorzystania z wymienionych wyżej metod, można zalogować się podając numer PESEL lub NIP, datę urodzenia, przychód z 2019 i 2020 oraz kwotę do zapłaty/nadpłaty wyliczoną za rok 2019.

Po zalogowaniu do portalu można zapoznać się z wypełnionymi w naszym imieniu deklaracjami i jeśli trzeba dokonać niezbędnych korekt. W ramach usługi istnieje możliwość edycji zeznań PIT-28, PIT-36, PIT-37 lub PIT-38. Na zakończenie możemy deklarację zatwierdzić i wysłać.

Co ważne jeśli składamy PIT-37 lub PIT-38 lub jedynym naszym przychodem jest emerytura bądź renta  możemy po prostu nie podejmować żadnych czynności, a nasze zeznanie zostanie rozliczone przez US i zaakceptowane automatycznie. Warto jednak dokonać zmian i przeznaczyć 1% podatku na jakąś Organizację Pożytku Publicznego. W przypadku PIT-28 i PIT-36 automatyczna wysyłka nie jest możliwa. Trzeba więc dopilnować, by wszystkie pola zostały należycie uzupełnione, a deklaracja wysłana. Należy też pamiętać, że jeśli chcielibyśmy skorzystać z jakiejś ulgi po raz pierwszy, sami musimy wypełnić załącznik PIT/0 jako załącznik do deklaracji głównej.

Termin składania deklaracji upływa 30 kwietnia. Co możemy zrobić gdy już rozliczymy PIT? Jeśli na zeznaniu podatkowym wpisano, jako miejsce zamieszkania, miasto Stargard należy wydrukować pierwszą stronę PIT-u oraz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) i udać się do Ratusza. Po przedstawieniu w/w dokumentów i dowodu osobistego można otrzymać Stargardzką Kartę Mieszkańca. Uprawnia ona do różnego rodzaju zniżek dla mieszkańców, a jej okres ważności to 2 lata.
Karta jest wydawana w 3 wariantach:

  • Stargardzka Karta Mieszkańca – podstawowa wersja karty dla wszystkich, którzy rozliczają podatki z adresem zamieszkania w Stargardzie

  • Stargardzka Karta Mieszkańca Senior – dla osób, które ukończyły 60 lat.

  • Stargardzka Karta Mieszkańca Duża Rodzina – dla rodzin wychowujących minimum 3 dzieci.
     

    Źródło grafiki: gov pl.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Twarde Pierniki Toruń. GALERIA