Dzisiaj jest: 28.1.2022, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

5167,47 zł- tyle wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej.

5167,47 zł- tyle wynosi przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w Polsce

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił, że przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2020 r. wyniosło 5167,47 zł. To o 250 zł więcej niż rok wcześniej, czyli o 5,1 proc. więcej wobec 2019 roku. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło realnie (po uwzględnieniu inflacji) o 1,7 proc. w ciągu roku.

Dynamika wzrostu była nieco niższa niż w poprzednich latach (wzrost wynagrodzeń w poprzednich latach sięgał 7,3 proc.). - Wynagrodzenia zatem straciły impet wzrostu, chociaż biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą oraz problemy finansowe przedsiębiorstw związane z pandemią Covid-19, można uznać to za dobry wynik- podkreśla dr hab. Rober Tomanek, Wiceminister Rozwoju, Pracy i Technologii. - Również dodatnia okazała się dynamika wzrostu realnego przeciętnego wynagrodzenia w 2020 r. w stosunku do 2019 r., która wyniosła 1,7 proc.- dodał Wiceminister.

Przeciętne wynagrodzenie oblicza się, dzieląc wynagrodzenia naliczone za okres sprawozdawczy przez liczbę pracowników, z wyłączeniem osób przebywających na urlopie macierzyńskim. Obejmuje wszystkie podmioty gospodarki narodowej, w tym jednostki o liczbie pracujących do 9 osób. Dane o tym przeciętnym wynagrodzeniu dotyczą pełnozatrudnionych i niepełnozatrudnionych w przeliczeniu na pełnozatrudnionych. GUS oblicza przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, przyjmując wynagrodzenia osobowe bez wynagrodzeń osób wykonujących pracę nakładczą, uczniów oraz osób zatrudnionych za granicą, wypłaty z tytułu udziału w zysku do podziału i w nadwyżce bilansowej w spółdzielniach, dodatkowe wynagrodzenia roczne dla pracowników jednostek sfery budżetowej oraz honoraria wypłacane niektórym grupom pracowników za prace wynikające z umowy o pracę, np. dziennikarzom.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Twarde Pierniki Toruń. GALERIA