Dzisiaj jest: 28.1.2022, imieniny: Agnieszki, Kariny, Lesława

Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w Stargardzie

Dodano: rok temu Autor:
Redakcja poleca!

W styczniu nastąpiły zmiany w zakresie podatku od nieruchomości i opłaty targowej w 2021 r.

Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc w Stargardzie

Czy skorzystają z nich także stargardzianie?
           
Rząd w grudniu podjął decyzję o tym, że gminy będą mogły nadal stosować zwolnienia z podatku od nieruchomości i przedłużać terminy płatności jego rat. Rady gmin mogą też wprowadzić preferencje dla organizacji pozarządowych. W całym 2021 roku nie będzie pobierana opłata targowa. Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają rekompensatę za brak wpływów z opłaty targowej. - Ministerstwo Finansów wspiera przedsiębiorców, w wielu obszarach- mówi Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej Tadeusz Kościński.

Wiele propozycji dla przedsiębiorców

Zawieszenie pobierania opłaty targowej nie dotyczy Stargardu. W naszym mieście opłata przestała obowiązywać 1 stycznia 2016 roku po zmianie przepisów. Nowe ustalenia pozwoliły gminie samodzielnie decydować czy chce taką opłatę pobierać. W związku z tym z targowiska przy ul. Reja i chodnika przy ul. Wyszyńskiego zniknęły "targomaty". Miasto pozbyło się tym samym problemu z ich utrzymaniem.

Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego w Stargardzie informuje, że Miasto przygotowało wiele propozycji dla przedsiębiorców w okresie pandemii. - Przedsiębiorcy mogli korzystać z odroczenia płatności podatku i ewentualnych zaległości bez ponoszenia dodatkowych kosztów, w tym odsetek i tzw. opłaty prolongacyjnej. W indywidualnych przypadkach niewykluczona pozostała także możliwość umorzenia tego podatku- informuje Piotr Styczewski. - Jak wiadomo sam podatek od nieruchomości stanowi zaledwie niewielką część wszystkich kosztów, które ponoszą przedsiębiorcy. Dlatego wsparciem na pewno była też pożyczka płynnościowa na bardzo atrakcyjnych warunkach oferowana przez Stargardzką Agencję Rozwoju Lokalnego. Tym źródłem popłynęło do stargardzkiego biznesu ponad 5 000 000 zł. Następne 5 000 000 zł SARL przeznaczył na pożyczki inwestycyjne- dodaje Piotr Styczewski. Od marca 2020 r. do końca 2020 r. Miasto udzieliło ulg z tytułu podatku od nieruchomości w formie odroczenia podatku 13 przedsiębiorcom na kwotę 240 413,90 zł.

Formy wsparcia dostosowane do sytuacji

Urzędnicy z miejskiego ratusza dwoją się i troją w poszukiwaniu rozwiązań wspomagających lokalną gospodarkę. - Nasze działania i formy wsparcia dostosowujemy do dynamicznie zmieniającej się sytuacji. Wiele zależy od tego, w jaki sposób będzie funkcjonowała, lub nie, gospodarka- mówi Piotr Styczewski. Wciąż działa platforma wspierająca obroty przedsiębiorców, która jest dostępna pod adresem www.kupujlokalnie.stargard.pl. Poza tym w tym roku Prezydent Rafał Zając zdecydował o dodatkowej pomocy w postaci konkursu "Stargard Kupuje Lokalnie". - Dzięki temu działaniu mieszkańcy robiący zakupy lub korzystający z usług wpływają na wzrost obrotów w stargardzkim biznesie. W nagrodę dostają vouchery sfinansowane z budżetu miasta, które też zasilają portfele przedsiębiorców- tłumaczy Piotr Styczewski z Urzędu Miejskiego.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia Stargard - Twarde Pierniki Toruń. GALERIA