Ile wyniesie cena za nocleg w 2021 roku?
Radni Rady Gminy Stargard na ostatniej sesji glosowali nad kontynuacją współpracy w zakresie pobytu nietrzeźwych mieszkańców gminy w izbie wytrzeźwień. Z wnioskiem o kontynuację współpracy wystąpiło Miasto Szczecin. Dotyczy ona prowadzenia działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracją społeczną osób uzależnionych od alkoholu.
Z projektu porozumienia wynika, że Gmina Miasto Szczecin za pośrednictwem Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Szczecinie realizować będzie program edukacyjno-motywacyjny w zakresie przyjmowania osób w stanie nietrzeźwości, dowiezionych z terenu gminy Stargard oraz realizować zadanie publiczne polegające na objęciu działaniami profilaktycznymi osób zagrożonych uzależnieniem od alkoholu.
Działanie polegać będą na przyjęciu osób nietrzeźwych z terenu gminy do Szczecińskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Szczecinie, doprowadzeniu ich do wytrzeźwienia z zapewnieniem opieki, w tym medycznej. Po wytrzeźwieniu przeprowadzone będą w ramach punktu informacyjno-konsultacyjnego rozmowy profilaktyczno-motywujące oraz udzielone zostaną informacje o instytucjach i organizacjach znajdujących się na terenie gminy i powiatu zajmujących się leczeniem i problemami osób uzależnionych od alkoholu.
Osoby, które przesadziły z zabawą i zachowują się agresywnie, przebywają pijane w miejscach publicznych lub śpią na ławkach, trafiają na Izbę Wytrzeźwień w Szczecinie, która mieści się przy ul. Dąbrowskiego 22-23. Przywozi je policja lub straż miejska. Po trafieniu na Izbę sporządzany jest protokół doprowadzenia, a następnie przeprowadzane jest badanie. Po nim pijana osoba, wyposażona w jednorazową pidżamę oraz pościel, trafia do jednej z sześciu sal z czterema łóżkami lub, jeśli jest agresywna, do izolatki z łóżkiem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Izbę Wytrzeźwień można opuścić dopiero w momencie, gdy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,0 promila. Przeważnie wtedy do imprezowiczów dociera fakt, że miniona noc była dla nich droższa niż pobyt w niejednym przyzwoitym hotelu.
Cena za pobyt przez jedną dobę w izbie wytrzeźwień nie należy do najniższych. W 2021 roku Szczecińskie Centrum Profilaktyki Uzależnień ustaliło ją na 297 zł. Gmina Stargard zgodnie z porozumieniem będzie musiała wpłacić 5 346 zł, ponieważ wyliczono, że w 2021 roku izbę odwiedzi 18 mieszkańców gminy. Prognozowany limit przyjęć oparto na średniej miesięcznej liczbie przyjęć od 1 stycznia do 30 września 2019 r.
Źródło foto - Gazeta Pomorska - licencja Creative Commons
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Region
- Ile kosztuje pobyt w izbie wytrzeźwień?