Dokument przyjęty przez powiatowych radnych określa strategię i cele do osiągnięcia, jakie wyznaczono odnośnie dalszego rozwoju rodzicielstwa zastępczego. Zadania te należą do powiatu, zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Przyjęta strategia kładzie szczególny nacisk na promowanie rodzicielstwa zastępczego w sytuacji, gdy brakuje osób, chcących podjąć się tego wyzwania.
Według najnowszych danych z 31 grudnia 2020 r., na terenie powiatu stargardzkiego w 125 rodzinach zastępczych spokrewnionych wychowuje się 157 dzieci. Do grona rodzin zastępczych niezawodowych należy 41 rodzin, gdzie swój dom znalazło 60 podopiecznych. Zawodowo rodzicielstwem zastępczym zajmuje się natomiast 10 rodzin. W domowych warunkach przebywa tu łącznie 36 podopiecznych. Bezpieczeństwo i warunki rozwoju zapewniają również trzy rodzinne domy dziecka, obejmujące opieką grono 19 wychowanków.
Sytuację tego rodzaju można z jednej strony tłumaczyć obostrzeniami stanu epidemii, jednak z drugiej malejące zainteresowanie podjęciem wyzwania rodzicielstwa zastępczego odnotowano już w minionych latach. Dlatego w przyjętym programie szczególny nacisk położono na różnorodne formy akcji promocyjno- informacyjnych, których celem jest zachęcanie do podjęcia tego wyzwania.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie liczy na to, że po pandemicznej przerwie ponownie zdoła promować rodzicielstwo zastępcze w ramach plenerowych akcji, czy bezpośrednich spotkań z mieszkańcami. Przypomina również o stałej możliwości kontaktu w sprawie informacji na temat form pieczy zastępczej, a także wsparcia rodzin, które podejmą się tego zadania.
Pocieszające mogą być natomiast inne dane ujęte w programie, na podstawie informacji zebranych z miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej. Wynika z nich, że w całym 2019 r. zmalała liczba rodzin przeżywających trudności (o 83 wobec danych z 2018 r.). Sukcesywnie w latach 2017- 2019 zmniejszyło się też grono dzieci zagrożonych umieszczeniem w pieczy zastępczej (o 53 w porównaniu z 2017 r.). Pozostaje mieć nadzieję, że wyjątkowo trudny dla rodzin 2020 r. nie zwiększy znacząco liczb w tym zakresie.
Z kolei w pięciu placówkach instytucjonalnej pieczy zastępczej zabezpieczono ogółem 70 miejsc dla wychowanków. Ich koordynacją zajmuje się Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych. Spośród przebywających w placówkach największa grupę stanowią osoby w wieku 11- 18 lat. Tym bardziej więc istotną sprawą okazuje się poszukiwanie kandydatów, którzy zagwarantowaliby oczekującym wychowankom ciepło rodzinnego domu. Trudno je zapewnić- nawet w warunkach profesjonalnie prowadzonej instytucji pieczy zastępczej.