Dzisiaj jest: 23.1.2021, imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy

Część budynku po dawnej melioracji przekazana gminie- mozaika czeka na pomysły…

Dodano: 2 miesiące temu

Nieruchomość przy ulicy Bydgoskiej w Stargardzie, którą w imieniu Skarbu Państwa zarządza Starosta Stargardzki, została przekazana w drodze darowizny gminie wiejskiej Stargard.

Część budynku po dawnej melioracji przekazana gminie- mozaika czeka na pomysły…

Po gruntownym remoncie  do budynku przeprowadzi się m.in. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. W ramach darowizny przekazano lokale użytkowe na dwóch kondygnacjach budynku, razem z udziałami w gruncie.
 

Obiekt przy Bydgoskiej był do niedawna siedzibą melioracji (obecnie Wody Polskie, których administracja urzęduje przy ul. Gdańskiej). Część pomieszczeń zajmuje stargardzki Oddział KRUS i kancelaria komornicza. Dwie kondygnacje budynku- jedna o powierzchni ponad 266 mkw., kolejna- ok. 98 mkw. przypadły do zagospodarowania w drodze darowizny Gminie Stargard. Po niezbędnej przebudowie i adaptacji pomieszczeń przeniesie się tu Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
 

Wartość rynkową lokalu na pierwszym piętrze rzeczoznawca majątkowy oszacował na kwotę ponad 398 tys. zł. Lokal na drugiej kondygnacji wyceniono na ok. 159 tys. zł.  Działka z budynkiem po dawnej melioracji nie jest objęta obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego miasta.
 

W Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Stargardu, obszar którego częścią jest nieruchomość przy Bydgoskiej znajduje się w jednostce planistycznej Zarzecze. Przewidziano dla niej zabudowę o charakterze mieszanym. Jak wynika z zapisów studium, działka razem z budynkiem przy ul. Bydgoskiej nie jest włączona do obszaru rewitalizacji obejmującego teren Śródmieście- Starówka.
 

Cechą charakterystyczną dla budynku- obecnie dość zaniedbanego i wymagającego remontu- jest mozaika w jego pobliżu, stanowiąca niegdyś część fontanny wybudowanej w latach 70. XX w. staraniem ówczesnego Rejonowego Przedsiębiorstwa Robót Melioracyjnych. Społecznicy i pasjonaci skupieni wokół Towarzystwa Przyjaciół Stargardu, przeszło dwa lata temu uporządkowali teren wokół dawnej fontanny. Przedstawili także koncepcję jej renowacji.
 

Być może, przy okazji prac modernizacyjnych budynku, nowy właściciel weźmie pod uwagę pomysły, które mogą posłużyć zwiększeniu atrakcyjności tego miejsca.

Źródło: Powiat Stargardzki
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - Polski Cukier Toruń. GALERIA