Społeczniczki z pasji oraz serca, nie wyobrażające sobie innej życiowej roli. Za ich sprawą i wstawiennictwem zrealizowano na przestrzeni lat wiele przedsięwzięć i projektów, których celem jest promocja zdrowia. Nie szczędzące swoich sił na co dzień we wsparciu potrzeb drugiego człowieka. Wrażliwe na los osób zmagających się z cierpieniem, chorych i wykluczonych… Wiele można jeszcze powiedzieć o Krystynie Smolarek i Elżbiecie Drobik, uhonorowanych odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego. Ich postawa i poświęcenie wobec człowieka w cierpieniu wystarczy za tysiąc kolejnych słów. Ograniczymy się zatem do poinformowania o przyznaniu obu paniom na wniosek władz Powiatu Stargardzkiego odznaczeń przez Samorząd Pomorza Zachodniego.
Złotą i srebrną odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego obie uhonorowane za całokształt swoich działań otrzymały z rąk Marcina Przepióry, radnego wojewódzkiego w obecności Starosty Stargardzkiego Iwony Wiśniewskiej, i Wicestarosty Łukasza Wilkosza.
Odznakę Złotego Gryfa przyznano Krystynie Smolarek, emerytowanej obecnie Naczelnej Pielęgniarce Szpitala w Stargardzie, zasiadającej także w Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie, radnej miejskiej w kadencjach 2010- 2014, i po małej przerwie w latach 2018- 2023. Od początku lat 90. ub. wieku zaangażowanej społecznie na rzecz środowiska pielęgniarek i położnych.
Zdobyła sobie uznanie, dzięki podejmowanym działaniom na rzecz profilaktyki i promocji zdrowia oraz walki z uzależnieniami. Ale nie tylko, bowiem dała się także poznać na przestrzeni lat jako osoba spiesząca z pomocą seniorom i niepełnosprawnym. Kieruje się własnym mottem życiowym, które głosi: „Życie ma sens, gdy pomagam innym”. Obok bogatego doświadczenia zawodowego jest niezwykle wyczulona na potrzeby drugiego człowieka, kierując się sercem w każdej sprawie. Dlatego Krystyna Smolarek postrzegana jest jako instytucja, lub niemal ostatnia instancja, poruszająca niebo i ziemię, by skutecznie pomóc drugiemu…
Srebrny Gryf przyznano z kolei Elżbiecie Drobik, emanującej ciepłem i empatią, która w swojej działalności stawia zawsze w centrum drugiego człowieka. Najpierw pielęgniarka w Poradni Diabetologicznej stargardzkiego szpitala. Dalej- inicjatorka szeregu działań na rzecz wsparcia i opieki nad osobami zmagającymi się z cukrzycą. Z jej inicjatywy organizowane są cykliczne spotkania edukacyjne z dziećmi oraz dorosłymi, podczas których promuje zdrowe odżywianie i tryb życia. Szczególną opieką objęła środowisko chorych na cukrzycę. W ramach założonego przez siebie Stowarzyszenia „Edukacja- Zdrowie- Aktywność” prowadzi szeroka kampanię zdrowotno- profilaktyczną, obejmującą szereg rozmaitych grup społecznych. Ze swoim przesłaniem zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia dociera zarówno do chorych na cukrzycę, jak i zagrożonych tą chorobą, uznaną za plagę XXI wieku. Znana także w środowisku medycznym, które swoim entuzjazmem potrafi nakłonić do udziału w autorskich projektach profilaktyki i przeciwdziałania cukrzycy. Pandemia, chociaż przerwała planowane przedsięwzięcia, w żaden sposób nie przyhamowała energii czy aktywności pani Elżbiety. Nie zważając na warunki (lecz z pełnym poszanowaniem obowiązujących obostrzeń) obejmuje opieką ludzi zmagających się z cukrzycą, których codzienność stała się teraz szczególnie trudna.
Obie Panie, uhonorowane odznakami Gryfa Zachodniopomorskiego mogą więc poczuć się docenione przyznanym wyróżnieniem. Jednak nie to stanowi o ich satysfakcji. Bardziej odnajdują się w codzienności wymagającej wyczucia wielu odcieni szarości w życiu każdego człowieka. I zakorzenionej w sercu intuicji, dzięki której zdobyły sobie szacunek i uznanie lokalnej społeczności.