Dzisiaj jest: 29.11.2020, imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

6 pomysłów na jeden dzień w Małopolsce

Dodano: miesiąc temu
Redakcja poleca!

Małopolska to niezwykły region, który proponuje niemal wszystkie możliwe atrakcje, zaczynając od wycieczki podziemnymi trasami, kończąc na spacerze w drzewach.

6 pomysłów na jeden dzień w Małopolsce

Małopolska to niezwykły region, który proponuje niemal wszystkie możliwe atrakcje, zaczynając od wycieczki podziemnymi trasami, kończąc na spacerze w drzewach. Znajdziemy tam zarówno znaczące historycznie miejsca, jak i niezwykłe dzieła natury. Chcąc przybliżyć pomysły na to, jak korzystać z uroków tych terenów, przedstawiamy 6 pomysłów, które oferuje Małopolska na jeden dzień.

Spacer Królewską Drogą

Wybierając się po raz pierwszy do stolicy Małopolski, nie sposób jest pominąć Drogę Królewską. Na jej szlaku znajduje się wszystko to, co warto zobaczyć w Krakowie – Zamek Królewski na Wawelu wraz z Bazyliką, Sukiennice, Kościół Mariacki, a także elementy dawnych murów – Barbakan i Brama Floriańska. Warto także zejść z wyznaczonego szlaku, aby przejść się klimatycznymi uliczkami Starego Miasta i podziwiać urokliwe kamienice.

Przyroda blisko miasta

Chcąc oderwać się od miejskiego zgiełku, warto udać się do jednego z sześciu Parków Narodowych w Małopolsce. Ojcowski Park Narodowy znajduje się w niewielkiej odległości od Krakowa, dzięki czemu jest idealnym miejscem na jednodniowy wypad. Na terenie parku znajduje się wiele powszechnie znanych form skalnych, między innymi Maczuga Herkulesa i Brama Krakowska. Na szlakach można zauważyć także wiele jaskiń, a do niektórych z nich także wejść. Poza wytworami natury, Ojcowski Park Narodowy to także zamki i zabytkowa zabudowa z drewna.

Życie na wsi

Lanckorona to niewielka wieś, która oczarowuje zabudową pochodzącą z XIX wieku. Niewielki rynek otoczony jest drewnianymi domkami, a w jednym z nim znajduje się Izba Regionalna, która jak sama nazwa sugeruje przedstawia codzienne życie mieszkańców regionu. Znajduje się tam też wiele urokliwych kawiarni oraz restauracji. Warto zobaczyć ruiny zamku na Górze Lanckorońskiej, które są obiektem miejscowych legend.

Solne komnaty

Wieliczka, czyli małopolskie miasto słynące z kopalni soli. Najpopularniejsza kopalnia w Polsce proponuje dwie trasy do wyboru: turystyczną, bądź górniczą. Obie obfitują w niezwykłe krajobrazy podziemnych komór i jezior solankowych, jednak ta górnicza to przygoda idealna dla miłośników adrenaliny. Pomimo krótszej długości, jest bardziej wymagająca, a trakcie przejścia na śmiałków czekają zadania do wykonania. Trasa turystyczna jest z kolei dostępna dla każdego i zapewnia wielu opowieści o górnikach i historii kopalni.

Polska pustynia

Niewielu spodziewałoby się, że można znaleźć się na pustyni nie wyjeżdżając nawet z Polski. Pustynia Błędowska znajduje się jedynie 50 kilometrów na północny-zachód od Krakowa i jest największą w Europie. Przez teren można przejść żółtym szlakiem oraz obserwować piaskowe połacie z trzech punktów widokowych – Róży Wiatrów, Czubatki oraz Dąbrówki, przy czym każdy z nich zapewnia zupełnie inny punkt widzenia.

Widok z wysokości

Chcąc zobaczyć niezwykłe krajobrazy, należy wspiąć się na wieże widokowe w Małopolsce. Jedna z najciekawszych znajduje się w Krynicy-Zdrój, gdzie przez ponad kilometr można spacerować pośród koron drzew. W trakcie przechadzki można poznać przyrodę oraz kulturę regionu, a także doświadczyć niezapomnianych wrażeń patrząc na lasy oraz łąki Beskidu Sądeckiego z wysokości prawie 50 metrów.

Źródło: tipmedia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Marta Lempart w Stargardzie. BUDZOWSKI.art