Dzisiaj jest: 15.5.2021, imieniny: Dionizego, Nadziei, Zofii

Co w szkołach piszczy

Dodano: 7 miesięcy temu

Za nami szczególny – ze względu na pandemię koronawirusa – rok szkolny.

Co w szkołach piszczy

Radni Rady Miejskiej podczas ostatniej sesji przyjęli informację o realizacji zadań oświatowych w naszym mieście. W opracowaniu znalazły się także dane dotyczące m.in. ponad 200 000 zł, które popłynęły do uczniów w ramach nagród i stypendiów.
 

W roku szkolnym 2019/2020 w 336 oddziałach miejskich szkół podstawowych i przedszkoli uczyło się ponad 7 000 dzieci. W Stargardzie działało 17 placówek publicznych – 6 przedszkoli (w tym 2 z oddziałami integracyjnymi), 9 szkół podstawowych (w tym 1 z oddziałami integracyjnymi i 2 z oddziałami mistrzostwa sportowego), 1 zespół szkolno-przedszkolny oraz 1 zespół – szkoła podstawowa i szkoła muzyczna I stopnia. W mieście funkcjonowało również 17 placówek niepublicznych – 13 przedszkoli, 1 punkt przedszkolny i 3 szkoły podstawowe. Na co dzień uczęszczało do nich ponad 1000 dzieci ze Stargardu i okolic.
 

W ubiegłym roku szkolnym 151 uczniów otrzymało stypendia szkolne o łącznej sumie ponad 165 000 zł. 500 osób nagrodzono za bardzo dobre wyniki w nauce i sporcie (prawie 50 000 zł). Prezydent Rafał Zając wyróżnił także najlepszego absolwenta z każdej podstawówki. Prymusi otrzymali nagrody w wysokości 1000 zł.
 

Przy wszystkich miejskich przedszkolach są komfortowe, dobrze wyposażone place zabaw, gdzie najmłodsi mieszkańcy aktywnie spędzają czas. Z kolei nieco starsi uczniowie wszystkich szkół podstawowych mają do dyspozycji boiska do uprawiania różnych dyscyplin sportu. Część z nich jest wyposażona także w place zabaw i zewnętrzne siłownie.
 

Młodzi sportowcy doskonalili swoje umiejętności w czterech klasach mistrzostwa sportowego – piłki nożnej, siatkówki i koszykówki. Z kolei uczniowie szkoły podstawowej muzycznej korzystali z instrumentów będących na wyposażeniu placówki. To m.in. kilkanaście skrzypiec, fortepian, pianina, wiolonczele i kontrabasy.
 

Miejskie placówki brały udział w ciekawych projektach. W dwóch przedszkolach dostosowano kolejne miejsca dla dzieci z niepełnosprawnościami. W ramach programu „Transgraniczny Most Przyszłości” w Szkole Podstawowej nr 2 otwarto kompleksowo wyposażone pracownie m.in. stolarsko-modelarską i krawiecką.
 

Łącznie w Stargardzie w przedszkolach miejskich, szkołach podstawowych, Młodzieżowym Domu Kultury i Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia pracuje na co dzień ponad 700 nauczycieli oraz 165 pracowników administracji i obsługi. O kształcenie młodych mieszkańców naszego miasta dbają w większości pedagodzy dyplomowani – czyli nauczyciele będący na najwyższym stopniu awansu zawodowego.
 

W związku z pandemią koronawiursa przez kilka tygodni szkoły i przedszkola były zamknięte. Młodzi ludzie uczyli się zdalnie. Kiedy uczniowie wrócili do placówek, musieli przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Szkoły i przedszkola zostały wyposażone w maseczki i płyny dezynfekujące. Pojawił się także specjalistyczny sprzęt – parownice, zmywarki z wyparzarkami, ozonatory i sterylizatory. Do wszystkich podstawówek trafiły też laptopy i tablety do nauki zdalnej. Takie zakupy były możliwe dzięki środkom z budżetu miasta oraz dofinansowaniu zdobytemu z zewnątrz.
 

Zdjęcie: UM w Stargardzie/archiwum

Źródło: Urząd Miasta Stargard
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
5. Bieg Forsycji. GALERIA