To Janusz Korczak i Dawid Kurzmann – działacze społeczni, którzy angażowali się w pomoc dzieciom. Radni Rady Miejskiej byli w tej sprawie jednogłośni.
- W obszarze osiedla Pyrzyckiego jest już nazwa ulicy Janusza Korczaka. Taka droga była w planach w latach 80., jednak nigdy nie powstała. Z biegiem lat zmienił się plan zagospodarowania przestrzennego, w którym zaproponowano inny układ ulic. Dlatego teraz Janusz Korczak zostanie patronem jednej z już istniejących dróg na os. Pyrzyckim – mówi prezydent Rafał Zając.
Najedź kursorem, kliknij i powiększ
Ul. Janusza Korczaka połączy ul. Bohaterów Getta Warszawskiego z ul. Szarych Szeregów. Nieco dalej te same ulice złączy ul. Dawida Kurzmanna.
- O nadanie jednej ze stargardzkich ulic imienia Dawida Kurzmanna zwróciła się do nas Fundacja Polanski ze Szczecina. Zaproponowaliśmy, by taka ulica była równoległa do ul. Janusza Korczaka – mówi prezydent Rafał Zając.
Janusz Korczak był pedagogiem, lekarzem, pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Skupiał się przede wszystkim na pracy z dziećmi. Jest uznawany za prekursora działań na rzecz praw dziecka. Po likwidacji getta warszawskiego w 1942 r. wraz z podopiecznymi z Domu Sierot został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Treblince, gdzie zginął.
Dawid Kurzmann także poświęcił się pracy na rzecz najmłodszych. Był związany z Zakładem Sierot Żydowskich w Krakowie. Kiedy placówka została zlikwidowana w 1942 r., Dawid Kurzmann wraz z wychowankami zostali przetransportowani do obozu zagłady w Bełżcu. Ze względu na podobieństwo obu historii bywa nazywany „krakowskim Januszem Korczakiem”.
Mapa: UM w Stargardzie