Dzisiaj jest: 29.11.2020, imieniny: Błażeja, Margerity, Saturnina

Od soboty cała Polska w czerwonej strefie. Co to oznacza?

Dodano: miesiąc temu Autor:

W piątek padł kolejny rekord zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

Od soboty cała Polska w czerwonej strefie. Co to oznacza?

Od soboty cała Polska objęta zostanie czerwoną strefą. Ograniczenia będą dotyczyły m.in. nauki w szkołach czy funkcjonowania gastronomii.

13 632 nowe zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zanotowano w piątek w całej Polsce. Zmarły kolejne 153 osoby. W związku z tym, że liczba chorych wciąż rośnie, rząd zdecydował o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, by wyhamować ilość zakażeń. - Wirus powrócił z siłą znacznie większą niż wiosną tego roku. Rekordy zakażeń padają na całym kontynencie. Także w Polsce zmagamy się z rosnącą każdego dnia liczbą zakażeń- mówi Premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że "powaga sytuacji wymaga szybkich i zdecydowanych działań".

Czerwona strefa w całej Polsce

Od soboty, 24 października, cała Polska objęta zostanie czerwoną strefą. Nauka w szkołach podstawowych w klasach 4-8 będzie odbywać się w trybie zdalnym, tak samo będą funkcjonować szkoły ponadpodstawowe i wyższe. W godzinach od 8 do 16 młodzież będzie mogła wychodzić tylko pod opieką osoby dorosłej. Będzie obowiązywał również zakaz spotkań, zebrań, imprez i zgromadzeń publicznych w większej liczbie niż pięć osób. Wyjątki to osoby mieszkające razem i cele zawodowe.

Ograniczenia dotkną także kulturę i sport. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności, a wydarzenia kulturalne będą mogły odbywać się z udziałem 25 proc. publiczności. Zawieszona zostaje działalność siłowni, basenów i aquaparków. Lokale gastronomiczne będą mogły organizować jedynie dania na wynos przez okres dwóch tygodni, a okres obowiązywania tego obostrzenia może zostać przedłużony. Zawieszona zostanie działalność sanatoriów. W sklepach będą obowiązywały limity 5 osób na 1 kasę w lokalach do 100 m2, a w lokalach powyżej 100 m2 limit 1 osoby na 15m2. W transporcie publicznym będzie mogło zostać zajętych jedynie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Nie lekceważmy zagrożenia

Specjalne wytyczne dotyczą seniorów. Od soboty będą obowiązywały ograniczenia przemieszczania się seniorów powyżej 70. roku życia, z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, sprawowania lub uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego. Uruchomiony zostanie także program Korpus Wsparcia Seniorów. Premier Mateusz Morawiecki zaapelował także o nieprzemieszczanie się i pozostanie w domach wszystkich niepracujących seniorów powyżej 70. roku życia.

W piątkowym wystąpieniu telewizyjnym Premier Mateusz Morawiecki zaapelował o nielekceważenie zagrożenia. - Zwracam się do państwa, do wszystkich obywateli, do wszystkich grup społecznych i zawodowych, do młodych i seniorów. Proszę, nie lekceważmy zagrożenia, stańmy razem do walki z wirusem. Wszędzie, gdzie jesteśmy, stosujmy żelazną zasadę: dystans, dezynfekcja, maseczki wszędzie tam, gdzie one obowiązują- powiedział Premier.

Źródło grafiki: gov.pl

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Marta Lempart w Stargardzie. BUDZOWSKI.art