Będą nimi osoby z całościowym zaburzeniem rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Dorosłe osoby będą się tam uczyć samodzielności pod okiem wykwalifikowanych opiekunów.
Remont mieszkania był możliwy dzięki unijnemu projektowi "Azymut-Samodzielność". Do dyspozycji nowych mieszkańców i ich opiekunów są trzy pokoje, kuchnia, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze. Mieszkanie jest w pełni wyposażone, pojawiły się w nim również specjalne oznaczenia, które pomogą odnaleźć się w codzienności osobom z autyzmem.
- Takie mieszkanie było bardzo potrzebne w Stargardzie, a jednocześnie stanowiło naprawdę duże wyzwanie. To doskonałe uzupełnienie systemu mieszkalnictwa wspomaganego w naszym mieście. Cieszę się, że kolejne osoby o szczególnych potrzebach będą mogły uczyć się samodzielności w tak dobrych warunkach i pod czujnym okiem doświadczonych trenerów- mówi Ewa Sowa, Zastępca Prezydenta Stargardu.
- Zaburzenia ze spektrum autyzmu należą obecnie do najczęstszych problemów rozwojowych. Występują one u więcej niż jednej na sto osób, a liczba takich diagnoz wciąż rośnie. Stawia to szczególne wyzwania przed współczesnymi społeczeństwami, które muszą jak najszybciej wypracować efektywne systemy wsparcia dla osób z ASD i ich rodzin. Jako Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego chcemy zapewnić wszystkim mieszkańcom równe szanse rozwojowe i dostęp do specjalistycznych usług. ROPS wraz z partnerami projektowymi tworzy pilotażowy program, który ma zaowocować realną pomocą – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Projekt „Azymut – Samodzielność” realizuje Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (lider), w partnerstwie z regionalnymi ośrodkami w Poznaniu i Zielonej Górze. Efektem międzyregionalnej współpracy jest otwarcie dziewięciu mieszkań wspomaganych w trzech województwach. W województwie zachodniopomorskim powstaną w Stargardzie, Kołobrzegu i Goleniowie. W Stargardzie chętnych do rozpoczęcia treningów samodzielności jest 16 osób. Jednocześnie w mieszkaniu może przebywać 2 użytkowników. Pierwsi lokatorzy rozpoczną treningi w mieszkaniu w kolejnym tygodniu.
Za prowadzenie mieszkania w Stargardzie odpowiada Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu w Stargardzie. Pracownicy organizacji odbyli już cykl szkoleń dedykowanych kadrze mieszkań prowadzonych przez Fundację SYNAPSIS. Od października 2019 r. w ramach projektu odbywały też spotkania z rodzinami osób z ASD, których celem było przedstawienie katalogu możliwego i przewidywanego wsparcia.
Foto: Urząd Miasta Stargard
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Miasto otworzyło mieszkanie wspomagane dla osób z zaburzeniami rozwoju