Czy zarekwirowanie prywatnego pojazdu przez wojsko jest zgodne z prawem?
Mieszkańcy Stargardu otrzymują pisma od Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Stargardzie dotyczące obowiązku świadczenia rzeczowego w razie ogłoszenia mobilizacji lub ogłoszenia stanu wojny. Okazuje się, że polskie wojsko może przejąć np. prywatne samochody w świetle prawa.
Świadczenia rzeczowe na rzecz obronności kraju są wynikiem realizacji Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie świadczeń rzeczowych na rzecz obrony w czasie pokoju. Jak wynika w przepisów, świadczenia rzeczowe polegają na oddaniu przez przedsiębiorców, osoby fizyczne, urzędy, instytucje państwowe i inne jednostki organizacyjne nieruchomości oraz rzeczy ruchomych do użytkowania m.in. przez jednostki wojskowe wykonujące zadania na potrzeby obrony państwa albo zwalczania klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków. Nałożenie obowiązku świadczeń rzeczowych przez MON dotyczy około 25 tys. obywateli oraz firm rocznie.
Mieszkańcy nie wiedzą o obowiązku
Radna Rady Miejskiej Monika Kieliszak zwróciła uwagę, że po komentarzach umieszczonych w sieci ewidentnie można wnioskować, że brakuje mieszkańcom wiedzy w zakresie tego konkretnego prawa. - Pojawiają się różne interpretacje i niedopowiedzenia. Wojskowe Komendy Uzupełnień informują mieszkańców w ramach akcji informacyjnych o zakresie obowiązków rzeczowych i na taką współpracę miasta z WKU Stargard również można liczyć- mówi radna. Proponuje również, by nawiązać współpracę pomiędzy miastem, powiatem i WKU oraz radnymi w zakresie edukacji dzieci i młodzieży dotyczącej tego obowiązku. - Można by to połączyć z akcją informacyjną dotyczącą projektu "Zostań żołnierzem" w starszych klasach szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie być może dzieci dzieliłyby się informacjami z opiekunami i zyskalibyśmy szersze zrozumienie zagadnienia świadczeń w razie mobilizacji czy stanu wojny- proponuje Monika Kieliszak.
Interpretację kontrowersyjnego przepisu wyjaśnił Rafał Zając, Prezydent Miasta Stargard. Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych z upoważnienia Prezydenta Miasta Stargard wydaje merytoryczne decyzje, które nakładają określone obowiązki na urzędy i instytucje państwowe oraz przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne, a także osoby fizyczne. Decyzja polega na oddaniu do używania posiadanych nieruchomości i rzeczy ruchomych na cele przygotowania obrony Państwa, na podstawie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Odbywa się to w drodze postępowania administracyjnego, które toczy się na wniosek komendanta WKU. Na podstawie zawiadomienia, strona jest powiadamiana o możliwości zapoznania z aktami sprawy. Podczas zgłaszania się do wydziału, strona jest zapoznawana z procedurą nadawania świadczenia oraz otrzymuje niezbędne informacje dotyczące przedmiotowego świadczenia.
Najbardziej pożądane są samochody ciężarowe i SUV-y
- W odpowiedzi na możliwość współpracy pomiędzy miastem, powiatem i WKU oraz radnymi w zakresie edukacji młodzieży o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej informuję, że Urząd Miasta przygotuje w tej sprawie spotkanie z komendantem WKU oraz Dyrektorem Wydziału Edukacji Urzędu Miasta- dodał Prezydent Rafał Zając. Należy zaznaczyć, że wojsku najbardziej zależy na pojazdach ciężarowych oraz przystosowanych do jazdy w terenie, czyli SUV-ach z napędem 4x4. Obok nich armia może sięgnąć po autobusy, cysterny, koparki i spychacze. Właściciele motocykli i aut osobowych mogą być spokojniejsi, ale i tu nigdy nic nie wiadomo.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Wojsko może zarekwirować auto. Stargardzianie niedoinformowani