Dzisiaj jest: 29.9.2020, imieniny: Michaliny, Michała, Rafała

Od grudnia będzie można jeździć bez prawa jazdy w portfelu

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Od 5 grudnie nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy.

Od grudnia będzie można jeździć bez prawa jazdy w portfelu

Umożliwia to pakiet deregulacyjny dla kierowców.

W 2019 r. wprowadzono zmiany w prawie, które pozwoliły nie posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Rządzący przygotowali jednak nowe rozwiązanie dla osób zapominalskich. Od 5 grudnia nie trzeba będzie wozić również prawa jazdy. Umożliwia to pakiet deregulacyjny dla kierowców, który wejdzie w życie 5 grudnia.

Zmiany w prawie nie znoszą całkowicie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Plastikowy blankiet można zostawić w domu, ale trzeba wówczas posiadać w trakcie kontroli w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel. Pojawi się w niej zakładka mPrawo Jazdy. Będzie istniała również możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

- Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Dzisiaj zrobiliśmy kolejny krok- mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel, do czego zresztą bardzo zachęcam- dodaje szef Ministerstwa.

Aplikację mObywatel można pobrać już dziś. Na tą chwilę w zakładce mPojazd zawarte są dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Znajdują się w niej także dane pojazdu, m.in. marka, model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN i termin badania technicznego. Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić. W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
PGE Spójnia - King Wilki Morskie. Photos by Jan Rybaczuk.