Dzisiaj jest: 7.8.2020, imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Paczki w pandemii - jak kupować w sieci

Dodano: tydzień temu
Redakcja poleca!

(E)handel w czasach zarazy

Paczki w pandemii - jak kupować w sieci
(E)handel w czasach zarazy
Jednym z ubocznych skutków środków wprowadzonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa jest zmiana sposobu w jakie dokonujemy zakupów. Zamknięcie większości sklepów, szczególnie tych w galeriach handlowych, zmusiło nas do zmiany nawyków zakupowych. Wielu z nas odkryło, że bez wielu rzeczy możemy sobie spokojnie poradzić, inni zwrócili się ku zakupom w internecie. Zamiast jechać do galerii handlowej do Szczecina można przecież zamówić paczki z towarami z internetu prosto pod drzwi.
Także sprzedawcy, wobec niemożności dystrybucji towarów normalnymi kanałami skupili się bardziej na sprzedaży internetowej. W świat e-handlu wkroczyły przedsiębiorstwa, które dotąd działały tylko off-line, a sklepy internetowe próbowały korzystać z okazji żeby zdobyć nowych klientów, oferując np. darmowe dostarczenie paczki z zamówieniem.
Wiele wskazuje też na to, że, mimo otwarcia od 4 maja wielu sklepów, paczki te zostaną z nami na dłużej, jako popularna forma zakupów. Ruch w galeriach handlowych jest znacznie mniejszy niż kiedyś. Osobom, które kiedyś pojechałyby do jednej ze Szczecińskich galerii na cały dzień - do kina, na zakupy i na obiad - nie opłaca się teraz odbywać tej podróży po to tylko żeby pochodzić po sklepach. Inni obawiają się nadal (poniekąd słusznie) ryzyka zakażenia, albo po prostu polubili wygodę internetowych zakupów z zacisza własnej kanapy.
Do tego niektóre firmy, jak np. LPP (właściciel m.in. marek Reserved, Cropp i House) i EMPiK, zdecydowały się w momencie otwarcia handlu pozostawić część sklepów zamkniętych w oczekiwaniu na zmianę koniunktury lub obniżkę czynszów w centrach handlowych. W stargardzkiej galerii Zodiak otwarto salon marki Cropp, ale Reserved już nie. EMPiK otworzył salon w centrum Stargardu, ale w Szczecinie trzy sklepy sieci pozostały zamknięte. Jest to sygnał, że firmy te nie zamierzają rezygnować internetowej gałęzi działalności.


Zakupy w sieci z perspektywy Stargardu
Z punktu widzenia mieszkańców mniejszych miejscowość te zmiany mogą się okazać korzystne. Robienie zakupów w sieci już teraz jest dobrym pomysłem jeśli mieszkasz w małym mieście. Jakby nie było, w Stargardzie nie ma zbyt wielu galerii handlowych, a do Szczecina jest 40 km. Paczkomatów za to jest 13, plus po kilka punktów obsługi największych firm kurierskich i firm pośredniczących w nadawaniu i przyjmowaniu przesyłek, nie mówiąc już o urzędach pocztowych. Większość z nas ma do jednego z nich zdecydowanie mniej niż 40 km (raczej bliżej 500 metrów). Paczki kurierskie dochodzą zresztą pod drzwi tak samo w Stargardzie jak w Szczecinie. A przeniesienie się większej części handlu w sieć oznacza w dłuższej perspektywie poszerzenie oferty, większy wybór towarów i większą konkurencję. Za tą ostatnią idą zazwyczaj niższe ceny i lepsze warunki, jak chociażby darmowa dostawa paczki z zamówieniem.

Bezpieczne zakupy on-line
Przed otrzymaniem paczki ze sklepu internetowego trzeba ją zamówić. Jak zrobić to bezpiecznie? Przede wszystkim staraj się korzystać z ofert sprawdzonych sprzedawców. Sklep o ustalonej reputacji ma znacznie więcej do stracenia niż do zyskania na oszukaniu klienta. Jak znaleźć taki sklep? Warto poszukać opinii o nim w portalach tym się zajmujących lub w porównywarkach cen. Jeżeli opinie są złe, albo w ogóle ich nie ma, lepiej może być poszukać innej oferty. Dobrze też przyjrzeć się uważnie samej witrynie sklepu, szczególnie jeżeli jest to nowy gracz na rynku. Czy są dokładne informacje o firmie (adres, numery regon i NIP, dane kontaktowe)? Można sprawdzić w urzędowych rejestrach on-line czy firma o takiej nazwie faktycznie istnieje. Kliknij w ikonkę kłódki na pasku adresu i sprawdź czy firma ma ważny certyfikat bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli chcesz skorzystać z opcji założenia konta w sklepie. Zwróć też uwagę na dostępne formy płatności. Jeżeli jedyną opcją jest przelew tradycyjny, to można to uznać za mocno podejrzane. Z kolei korzystając z płatności on-line upewnij się, że strona, na którą przechodzisz, faktycznie jest stroną twojego banku (znów pomocna okaże się ikona kłódki na pasku adresu). I pamiętaj o najważniejszej zasadzie: jeśli coś wydaje się zbyt piękne żeby było prawdziwe, to zapewne tak jest.

Paczki kurierskie, co warto wiedzieć?
Najpopularniejszymi metodami dostawy paczki z zamówieniem ze sklepu on-line są Paczkomaty i kurierzy. Najwięcej kupujących korzysta z tych właśnie opcji, a zdecydowana większość z nich twierdzi, że ich dostępność zachęca ich do zakupów. Co warto o nich wiedzieć? Po pierwsze czas dostawy z reguły wynosi 2 dni robocze, chociaż dostawy do Paczkomatów są realizowane na ogół nazajutrz, w tym czasem też w soboty (choć nie jest to standard). Kurier jest opcją nieco droższą - jeżeli zależy ci na oszczędności, to lepiej wybrać odbiór w Paczkomacie. Zastanów się ile wart jest czas, który będziesz musiał na to poświęcić. Paczkomat jest otwarty 24/7, ale kurierzy pracują w godzinach… pracy, więc nie zamawiaj kuriera do domu jeżeli sam jesteś wtedy w pracy. Możesz za to zamówić dostawę paczki na adres służbowy.
 
Materiał sponsorowany
Źródło: Sponsor artykułu
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. FOTORELACJA