Dzisiaj jest: 7.8.2020, imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana

Jak epidemia wpłynęła na bezrobocie? Znamy dane za czerwiec

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:

Stopa bezrobocia w czerwcu w kraju wzrosła, ale na szczęście nie wzrosła w naszym województwie.

Jak epidemia wpłynęła na bezrobocie? Znamy dane za czerwiec

Kogo dotyczy kryzys na rynku pracy?

Jak podał Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia w czerwcu 2020 r. wyniosła 6,1 proc. wobec 6,0 proc. w maju. W urzędach pracy zarejestrowanych było w czerwcu 1 026,5 tys. osób wobec 1 011,7 tys. osób w maju. Dane pokrywają się z szacunkami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które prognozowało stopę na poziomie 6,1 proc. i są korzystniejsze, niż szacunku ekspertów biznesowych, którzy twierdzili, że wzrośnie ona do 6,3 proc.

Według wstępnych informacji z powiatowych urzędów pracy liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim w czerwcu 2020 r. wyniosła 49 814 osób i zmniejszyła się o 114 osób w stosunku do poprzedniego miesiąca. W porównaniu z czerwcem 2019 r. jest wyższa o 8 962 osoby. Z ostatniego oficjalnego komunikatu GUS wynika, ze stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie zachodniopomorskim w maju 2020 r. wyniosła 8,0 proc. wobec 6,9 proc. rok wcześniej. Bezrobocie w regionie na koniec czerwca 2020 roku może pozostać na poziomie 8,0 proc.

Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie przeprowadził badanie, w którym sprawdził w jakiej branży pracowali bezrobotni, którzy zarejestrowali się w urzędzie. Z zestawienia wynika, ze w zbiorowości bezrobotnych na koniec 2019 roku 88,6 proc/ stanowiły osoby, które już posiadały doświadczenie na rynku pracy, a pozostałe 11,4 proc. to grupa osób dotychczas niepracujących. Największą grupę stanowiły osoby wykonujące ostatnią pracę przed zarejestrowaniem się w zakładach z sekcji przetwórstwo przemysłowe, a następnie w sekcji handel hurtowy i detaliczny.

Struktura zgłaszanych przez pracodawców miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej wskazuje, że w 2019 r. najwięcej z nich chciało pozyskać pracowników w zakładach z sekcji działalność w zakresie usług administrowania i działalność wspierająca- 21,6 tys., a następnie w sekcji przetwórstwo przemysłowe- 14,2 tys. ofert. Porównanie liczby bezrobotnych i liczby zgłoszonych ofert zatrudnienia według sekcji na przykładzie 2019 roku pozwala stwierdzić, że podaż ofert pracy w urzędach pracy jest niewystarczająca w porównaniu z zasobami siły roboczej według posiadanego doświadczenia zawodowego. Zestawienie danych dotyczących liczby rejestracji i oferowanych miejsc pracy w ciągu 2019 roku pokazuje, że w wielu sekcjach według rodzaju działalności notowano większy napływ bezrobotnych niż ofert pracy.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Stargard. Obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. FOTORELACJA