Dzisiaj jest: 3.7.2020, imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy

Epidemia COVID-19. Wytyczne na plaże

Dodano: miesiąc temu Autor:
Redakcja poleca!

Przez Sanepid zostały podane oficjalne szczegółowe wytyczne co do odpoczynku na plażach.

Epidemia COVID-19. Wytyczne na plaże

Wiadomo więc, jak będą wyglądały tegoroczne wakacje nad morzem. Czy nasz polski „parawaning” okaże się być skuteczny?

Epidemia wciąż trwa i pomimo znaczącego luzowania obostrzeń, wciąż należy pamiętać o istniejącym zagrożeniu i w miarę możliwości, dbać o własne i innych bezpieczeństwo. Zakaz korzystania z plaż i kąpielisk będą miały osoby przebywające na kwarantannie lub izolacji, a także w przypadku podejrzenia kontaktu z osobą zakażoną. Osoby z podwyższoną temperaturą ciała również powinny zrezygnować z wypoczynku.

Na plaży ma być zasada 4 metrów kwadratowych na jednego plażowicza (nie dotyczy to osób wspólnie zamieszkujących) i dwumetrowy dystans od innych osób podczas przebywania w wodzie. Obiekty ogrodzone z wyznaczonymi miejscami powinny kontrolować liczbę wpuszczanych osób.
W przypadku kąpielisk otwartych, trzeba wykorzystać wszystkie możliwe drogi informacyjne, by przypomnieć każdemu plażowiczowi o koniecznym zachowaniu dystansu społecznego. Informacje te, powinny znajdować się m.in. na tablicach przy każdym wejściu na plażę czy stronach internetowych zarządców plaż.
Zaleca się stosowanie środków ochrony i preparatów do dezynfekcji, zasłanianie ust oraz nosa czy korzystania w własnego sprzętu turystycznego. Po każdym kontakcie z urządzeniami/powierzchniami użytku publicznego, należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce.
Przy wejściach, przebieralniach, toaletach czy sklepach, muszą znajdować się pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk, na bieżąco uzupełnianym.
Ratownicy będą mieli zapewnione środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki czy płyn do dezynfekcji o stężeniu alkoholu minimum 60%.
Personel plaż i obiektów (np. służby sprzątające) powinien zachować dystans społeczny, a w przypadku braku takiej możliwości – stosować środki ochrony osobistej.
Toalety muszą być utrzymane w czystości i regularnie dezynfekowane, pojemniki na mydło regularnie uzupełniane, a kosze opróżniane.
Wszelkiego rodzaju sprzęt i elementy wyposażenia do wspólnego użytku, powinny być dezynfekowane przed otwarcie obiektu oraz w trakcie jego funkcjonowania.
Wypożyczalnie sprzętu turystycznego czy sportowego, będą zobowiązane do dezynfekcji sprzętu pa każdym jego wypożyczeniu.

Wiele osób do tej pory nabijało się ze słynnego polskiego „parawaningu”, czyli wydzielenia sobie miejsca na plaży za pomocą parawanów. Jednak epidemia Covid-19 i wymogi dystansu społecznego mogą sprawić, że ten „styl plażowego życia” okaże się receptą na utrzymanie dystansu podczas plażowania.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Błękitni Stargard - Górnik Łęczna. GALERIA