Dzisiaj jest: 1.6.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

MEN – wytyczne do matur i egzaminów ósmoklasisty

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:

Znamy szczegóły odnośni matur i egzaminu ósmoklasisty.

MEN – wytyczne do matur i egzaminów ósmoklasisty

Minister Dariusz Piontkowski podał szczegółowe informacje dotyczące zmian w systemie edukacji. Mniejsze komisje podczas egzaminów czy skrócony harmonogram przyjęć do szkół ponadpodstawowych to tylko niektóre nowości.

Egzaminy w 2020

Wynik egzaminów maturalnych mają zostać przekazane uczniom do 11 sierpnia, a ewentualne poprawki egzaminów zaplanowano od 8 września. Osoby poprawiające otrzymają wyniki do końca września. Maturzyści, którzy nie będą w stanie przystąpić do matur w czerwcu, będą mieli zaplanowaną dodatkową sesję między 8 a 14 lipca.
Ministerstwo przygotowało także pewną formę amnestii egzaminów ustnych dla osób, które oblały ten egzamin w przeszłości i w tym roku planowały go zaliczyć – takich osób ma być około 8 tysięcy. W związku z rezygnacją z egzaminów ustnych spowodowaną przez epidemię COVID-19, osoby które uzyskały w poprzednich latach co najmniej 30% możliwych do zdobycia punktów – otrzymają automatyczne zaliczenie z tego przedmiotu.
Egzaminy ustne będą mogły się odbyć wyłącznie dla zgłoszonych chętnych osób, które pragną składać papiery na zagraniczne uczelnie. Te wciąż mają wymagać wyników egzaminów ustnych. Dlatego osoby zainteresowane mają czas na zgłoszenie takiej potrzeby swoim dyrektorom do 22 maja. Dla nich wyjątkowo matura ustna zostanie przeprowadzona, oczywiście w bezpiecznych warunkach.
Egzamin ósmoklasisty ma odbyć się w dniach 16-18 czerwca. Drugim terminem dla uczniów, którzy nie byli w stanie przestąpić do egzaminu w pierwotnym terminie, ustalono 7-9 lipca. Wyniki mają być znane do 31 lipca.

Zmiana harmonogramu rekrutacji do szkół średnich

Według nowych wytycznych, zmianie uległ harmonogram rekrutacji 2020 do szkół średnich. Ósmoklasiści mogą składać wnioski od 15 czerwca, a etap ten będzie trwał do 10 lipca.
W okresie 23 czerwca – 7 lipca, szkoły, które wymagają dodatkowych egzaminów, będą mogły przeprowadzać takie testy. Mowa tutaj o dodatkowych testach typu sportowe, artystyczne czy językowe.
Ostateczne wyniki rekrutacji mają zostać podane po 19 sierpnia. Później będzie czas na ewentualne odwołania. Decyzję o tym, którzy uczniowie będą zobligowani do zajęcia pozostałych wolnych miejsc w szkołach, mają podjąć dyrektorzy placówek. Oznacza to brak formalnej rekrutacji uzupełniającej. Dyrektorzy mają kierować się wynikami uczniów.
Podczas egzaminów (maturalnego i ósmoklasisty), uczniowie będą zobowiązani do zakrywania nosa oraz ust w momencie wejścia i poruszania się po szkole. Wyjątkiem będzie sala gimnastyczna na której będą odbywały się egzaminy, ale dopiero po zajęciu swojego miejsca. Stoły mają być ustawione w odpowiedniej odległości.


 

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA