Dzisiaj jest: 1.6.2020, imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada

200 przystanków kolejowych w Polsce do odbudowy. Na liście 2 ze Stargardu.

Dodano: 2 tygodnie temu Autor:
Redakcja poleca!

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział budowę i odbudowę 200 przystanków kolejowych w całej Polsce.

200 przystanków kolejowych w Polsce do odbudowy. Na liście 2 ze Stargardu.

Na liście znalazły się dwa stargardzkie przystanki: Stargard Osiedle i Stargard Kluczewo. Czy pomysł ma szansę na realizację?

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że w ciągu 5 lat powstanie 200 przystanków kolejowych w całej Polsce. Przystanki mają ułatwić skorzystanie z transportu kolejowego i wymazać białe plamy komunikacyjne. Program ma kosztować 1 mld zł i spowodować, że podróż pociągiem stanie się powszechniejsza, a regionów wykluczonych komunikacyjnie będzie zdecydowanie mniej.

- Program Przystankowy ma także wymiar proekologiczny. Kolejowy transport pasażerski emituje średnio 3 razy mniej CO2 niż transport drogowy oraz ponad 8 razy mniej niż transport lotniczy. Jest to najbardziej ekologiczna forma transportu pasażerów w komunikacji zbiorowej- poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.

W województwie zachodniopomorskim w ramach programu wybudowanych zostanie 14 przystanków. Na jednym przystanku wykonane zostanie wydłużenie peronu i na 1 poprawiona dostępność. Odbudowane zostaną dwa przystanki: Stargard Osiedle i Stargard Kluczewo. Przedstawiona lista zadań stanowi zestaw propozycji działań inwestycyjnych. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury. Ministerstwo zaznacza, że program jest otwarty na zmiany oraz nowe propozycje oraz będzie przedmiotem dodatkowych konsultacji z miejscowymi interesariuszami.

Artur Ratuszyński, Rzecznik Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, lidera projektu budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zaznacza, że SSOM jest zwolennikiem komunikacji publicznej, a w szczególności komunikacji szynowej. - Każda inicjatywa mająca na celu rozwój systemu połączeń i podnoszenia jakości i komfortu podróży nas cieszy- mówi Artur Ratuszyński. Dodaje, że program zaproponowany przez Prezydenta jest spójny z budową Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, ponieważ jest ona inwestycją skupioną na podniesieniu jakości podróży i obsługi pasażerów z obszaru objętego projektem.

Przedstawiciele Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej mówią, że jako zwolennicy komunikacji publicznej cieszą się z każdej inwestycji. - W czasie wielomiesięcznego przygotowania projektu budowy SKM bardzo pieczołowicie badaliśmy wiele różnych lokalizacji, w wielu różnych aspektach. W I etapie projektu włączono te miejsca najlepiej spełniające wymagania związane z rozwiązywaniem problemów transportowych mieszkańców Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Choć prace z uruchomieniem pierwszego etapu budowy SKM zakończą się dopiero w połowie 2022 roku, to już pracujemy nad drugim etapem znów badając wiele różnych czynników. Decyzje o włączeniu kolejnych stacji i przystanków będą podejmowane- poinformował Artur Ratuszyński ze Stowarzyszenia Szczeciński Obszar Metropolitalny.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Przeprowadzka Książnicy Stargardzkiej - GALERIA