niepełnosprawnych, w podeszłym wieku, opuszczających placówki opiekuńczo - wychowawcze i rodziny zastępcze. Już wkrótce zasób zarządzany przez lokalna Spółkę powiększy się o kolejne mieszkanie wspomagane, które przeznaczone będzie dla osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera.
W tym celu podpisane zostało porozumienie pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim i Spółką. W ramach porozumienia Spółka będzie odpowiedzialna za wyłonienie i nadzór nad wykonawcą, który przeprowadzi prac remontowe niezbędne do utworzenia mieszkania wspomaganego w ramach projektu pn. Azymut - Samodzielność nr: WND-POWR.02.08.00-00-0023/17, finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, w ramach II Osi priorytetowej: Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji PO WER, Działanie 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym w budynku przy ul. Bogusława IV w Stargardzie.
Jest to projekt partnerski, liderem projektu jest Województwo Zachodniopomorskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS). Ponadto uczestnikami projektu są Województwo Lubuskie (ROPS Zielona Góra), Województwo Wielkopolskie (ROPS Poznań) oraz Fundacja SYNAPSIS. Na obszarze każdego z ww. województw do projektu przystąpiły gminy, na terenie których mieszka znaczna ilość osób z całościowymi zaburzeniami rozwoju. Uczestnikami projektu z terenu województwa zachodniopomorskiego są Miasto Stargard, Goleniów i Kołobrzeg.
Miasto Stargard udostępniło do realizacji projektu lokal z mieszkaniowego zasobu Miasta. Zatrudniony przez Województwo architekt opracował projekt dostosowania mieszkania do potrzeb osób z ASD.
Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Szczecinie wyłonił również opiekuna stargardzkiego mieszkania – Oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu. KTA jest organizacją, która od wielu lat prowadzi w Stargardzie Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno - Wychowawczy oraz świetlicę integracyjną i inicjuje różnorodne działania skierowane do osób z autyzmem i zespołem Aspergera, a także do ich rodzin i opiekunów. Jest więc partnerem, który posiada doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę odpowiednią do realizacji zadania.
Projekt „Azymut – Samodzielność” skierowany jest przede wszystkim do osób z całościowym zaburzeniem rozwoju, ale również do ich bezpośredniego otoczenia – rodziców i rodzeństwa, a także do kadry pracującej z tymi osobami. Rodziny beneficjentów już od ubiegłego roku uczestniczą w szkoleniach dotyczących wspierania procesu usamodzielnienia ich dorosłego dziecka / rodzeństwa z ASD. Skorzystają z programu wytchnieniowego, wsparcia psychologa, doradztwa prawnego oraz grup wsparcia. Kadra mieszkań uczestniczy w szkoleniach prowadzonych przez specjalistów z Fundacji SYNAPSIS.
Przeprowadzony pilotaż pozwoli na upowszechnienie wypracowanego modelu mieszkalnictwa wspomaganego dla osób z ASD wraz z usługami wspierającymi, a także na sformułowanie wniosków dotyczących jego wdrożenia na terenie kraju – wskazania koniecznych zmian legislacyjnych i źródeł jego finansowania.
Tu jesteś:
- Wiadomości
- Stargard
- Stargardzki TBS realizuje projekt ?Azymut ? Samodzielność?