Dzisiaj jest: 1.4.2020, imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta

Rząd postara się zmniejszyć skutki koronawirusa w kraju. Tarcza antykryzysowa na ratunek?

Dodano: tydzień temu Autor:

Koronawirus wpłynie na światową i krajowe gospodarki.

Rząd postara się zmniejszyć skutki koronawirusa w kraju. Tarcza antykryzysowa na ratunek?

Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Straci wielu przedsiębiorców i pracowników, wiele branż popadnie w tarapaty. Rząd już w zeszłym tygodniu zapowiedział pakiet pomocowy, zaś w sobotę Prezydent Andrzej Duda przedstawił aktualne propozycje.

Pakiet tzw. "tarczy antykryzysowej" ma opierać się o pięć filarów. Dotyczyć będą: wsparcia dla przedsiębiorców, wsparcia służby zdrowia, wsparcia inwestycji publicznych, bezpieczeństwo systemu finansowego oraz obrona przed utratą miejsc pracy. W realizację planu zaangażowane będą Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Pakiet przedstawiony przez premiera Morawieckiego to odpowiedź rządu na panujący w kraju kryzys.

Jednym z ważniejszych postulatów jest pomoc przedsiębiorcom. Państwo postanowiło o dopłacie do pensji pracowników do 40% średniego wynagrodzenia firmom, które utrzymają miejsca pracy. Wsparcie pracowników i pracodawców ma kosztować Państwo około 13 mld zł.  

Do tego zwolnieni z płacenia składek na ZUS przez okres 3 miesięcy będą samozatrudnieni i mikro przedsiębiorcy, jeżeli ich przychody zmalały o więcej niż 50 proc. w stosunku do lutego 2020. Pierwotnie zakładano jedynie zawieszenie składek na 3 miesiące z późniejszą ich spłatą. Ostatecznie z tego pomysłu zrezygnowano na rzecz samozatrudnionych i przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób. Wg Prezydenta podobne rozwiązania powinny pojawić się przy płaceniu przez rolników składek KRUS.

W „tarczy antykryzysowej” przewidziane są też pożyczki dla przedsiębiorców do 5 tys. zł, rozszerzone gwarancje de minimis BGK dla małych i średnich firm (wyższy poziom zabezpieczenia kredytu - z 60 proc. do 80 proc.) czy wsparcie w leasingu dla firm, którym zajmie się Agencja Rozwoju Przemysłu. Na ten ostatni cel ma przeznaczyć bagatela 1,7 mld zł, które ma być głównie skierowane na refinansowanie umów leasingowych firm transportowych. Jest to jedna z branż, która znacząco cierpi na panującej epidemii.

Na poniedziałek prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbyło się w formie wideokonferencji. Zadeklarował, że w przygotowywanym przez rząd pakiecie ustaw tarczy antykryzysowej uwzględnieni będą także rolnicy. Andrzej Duda liczy też, że cały pakiet wart około 213 mld zł zostanie przez parlament szybko przyjęty z ewentualnymi poprawkami, które wniosą np. przedstawiciele opozycji.

Wielu przedsiębiorców krytycznie ocenia skromny pakiet pomocowy uważając, że są to niewystarczające działania.

Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Bieg Tropem Wilczym 2020. GALERIA