oraz Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej Waldemara Kulpy i Krzysztofa Kowalczyka, dyrektora szpitala powiatowego w Stargardzie, zwołano zespół kryzysowy w siedzibie Starostwa Powiatowego. Spotkanie z samorządowcami gmin powiatu, przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, a także dyrektorami szkół powiatu i jednostek podległych Starostwu , poświęcono sytuacji po formalnie stwierdzonych zachorowaniach dwojga zarażonych koronawirusem mieszkańców Stargardu.
Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Stargardzie, na oddziale zakaźnym szczecińskiego szpitala przy Arkońskiej obecnie przebywają 4 osoby. U dwóch stwierdzono zachorowanie na Covid- 19. Dwie pozostałe osoby oczekują na wyniki badań diagnostycznych, których celem jest stwierdzenie lub wykluczenie obecności wirusa SARS- Cov2. Kwarantanną domową objęto natomiast 7 osób, a pod nadzorem sanitarnym przebywa grupa 20 osób. Grupa ta liczyła wcześniej 45 osób, jednak u znacznej części z nich zakończono nadzór- po upływie 14 dni, w trakcie których nie stwierdzono objawów choroby.
Podczas spotkania z samorządowcami w siedzibie Starostwa podkreślono, że wszystkie decyzje i zalecenia odnośnie wdrożonych procedur postępowania wydaje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. I są one zgodne z procedurami wydanymi przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwo Zdrowia. Bezwzględnie obowiązują one na terenie miasta i powiatu.
Jak podkreślał dyrektor PSSE Waldemar Kupla, podstawowym zadaniem są działania profilaktyczne, ukierunkowane na ograniczenie potencjalnego ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Biorąc pod uwagę sytuację, która może zmieniać się z godziny na godzinę, tuż po stwierdzeniu dwóch pierwszych zachorowań, prezydent Stargardu, po zasięgnięciu opinii Powiatowego Inspektora Sanitarnego podjął decyzję o zawieszeniu imprez masowych- do soboty 14 marca włącznie.
W trakcie spotkania w Starostwie uzgodniono, że obecnie nie ma potrzeby odwoływania zajęć w szkołach i przedszkolach miasta oraz gmin powiatu stargardzkiego. Zobowiązano natomiast dyrektorów tych placówek do przekazania nauczycielom zaleceń odnośnie monitorowania samopoczucia uczniów. Polecono też, by informowali rodziców o nieposyłaniu dzieci do szkoły w przypadku stwierdzonych pierwszych objawów przeziębienia. Jednocześnie w placówkach oświatowych miasta i powiatu wdrożone zostaną procedury dotyczące zachowania higieny i bezpieczeństwa sanitarnego.
Dyrektor PSSE przypomniał, że w przypadku stwierdzenia podejrzeń objawów choroby, którą może wywołać SARS- Cov2 należy najpierw skontaktować się z inspekcją sanitarną (tel. alarmowy: 694 439 839), a następnie udać bezpośrednio do izby przyjęć szpitala zakaźnego. W żadnym wypadku nie należy osobiście zgłaszać się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, przychodni przyszpitalnej lub lekarza rodzinnego. Zarówno przedstawiciele inspekcji sanitarnej, jak i władz powiatu apelują o zachowanie spokoju i nie uleganie panice. Jednocześnie proszą o przestrzeganie podstawowych zasad higieny i zaleceń, których celem jest zminimalizowanie ryzyka związanego z zarażeniem. W pierwszej kolejności starajmy się często myć ręce- zwłaszcza, gdy przebywaliśmy w miejscach publicznych. Ważne jest również unikanie towarzystwa osób, które mają objawy infekcji górnych dróg oddechowych.
Dla mieszkańców powiatu stargardzkiego najbliższym miejscem konsultacji, diagnozy i potencjalnej hospitalizacji jest oddział zakaźny szpitala przy ul. Arkońskiej w Szczecinie. Zależnie od rozwoju sytuacji na terenie miasta i powiatu, Powiatowy Inspektor Sanitarny podejmować będzie kolejne działania- w porozumieniu z samorządami gmin, których celem będzie zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego mieszkańców.